DAJ CYNK

PKO BP okiełznał telefony. Skorzystało już 9 mln klientów

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

PKO BP okiełznał telefony. Obsłużył tak już 9 mln klientów

PKO Bank Polski pochwalił się najnowszymi statystykami dotyczącymi voicebotów. Z danych wynika, że klienci chętnie korzystają z tej funkcji i przeprowadzili już 25 mln rozmów z bankową sztuczną inteligencją.

Bank PKO zaczął wprowadzać voiceboty w 2020 roku – jako wsparcie infolinii oraz pomoc w aplikacji IKO. Rozwiązanie okazało się skuteczne i bank zaczął je rozbudowywać. Dziś pochwalił się, że 9 mln klientów banku przeprowadziło ze sztuczną inteligencją PKO już 25 mln rozmów

Z danych PKO wynika też, że wszystkie konwersacje z voicebotami trwały łącznie ponad 341 tys. godzin. Duże zainteresowanie wzbudza także asystent głosowy w aplikacji mobilnej IKO – użytkownicy rozmawiali z nim już ponad 3,7 mln razy.

Tylko w lipcu voiceboty PKO Banku Polskiego przeprowadziły 1,25 mln rozmów, a w poprzednich trzech miesiącach (maj-lipiec) ponad 3,7 mln.

PKO BP ma 18 botów konwersacyjnych

W PKO Banku Polskim działa obecnie 18 botów konwersacyjnych, wykorzystujących sztuczną inteligencję, najstarszy z nich pracuje już ponad 3 lata. Technologia ta pomaga klientom i pracownikom banku, voiceboty służą m.in. do odbierania zgłoszeń na infolinii, przypominania klientom o spłacie zaległości, prowadzenia ankiet, badania skłonności do zakupu produktu oraz ochrony finansów klientów

PKO podkreśla, że jego voiceboty pozwalają na swobodną komunikację w języku naturalnym, czyli takim, w jakim klienci rozmawiają ze znajomymi i rodziną. Bank zapowiada, że ta technologia będzie ważnym elementem jego rozwoju w najbliższych latach. Istniejące boty są doskonalone, trwają prace nad kolejnymi 

Najbardziej zajęty kontaktami z klientami banku jest bot zajmujący się kierowaniem połączeń przychodzących na infolinię – zastępuje interaktywne menu głosowe („jeżeli jesteś klientem indywidualnym, naciśnij 1”). Wita klienta i prosi o informację, w jakiej sprawie dzwoni, a następnie kieruje go do odpowiedniego konsultanta, udziela odpowiedzi lub pomaga wykonać operację bankową od początku do końca. 

Dzwoniący nie musi tracić czasu na kolejne „wciśnij 2, wciśnij 5” tylko od razu trafia tam, gdzie otrzyma wsparcie. Ten voicebot rozmawia na ponad 120 różnych tematów, a rozumie ich 280 i przeprowadził już łącznie prawie 13 mln rozmów, obecnie co miesiąc prowadzi 500 tys. konwersacji.

Asystent głosowy IKO ma już ponad 1,2 mln użytkowników

Użytkownicy aplikacji mobilnej IKO chętnie korzystają z Asystenta głosowego, który działa w aplikacji od ponad trzech lat. PKO przekonuje, że to najbardziej zaawansowany voicebot na polskim rynku finansowym. Korzysta już z niego 1,2 mln użytkowników. 

Od momentu uruchomienia Asystent głosowy IKO przeprowadził już 3,7 mln rozmów z klientami, obecnie jest to 150 tys. dialogów miesięcznie. Odnotowano w nim też 10,5 mln wypowiedzi użytkowników. Na początku rozumiał ponad 70, a obecnie 320 tematów rozmów prowadzonych językiem naturalnym (wystarczy powiedzieć np. „pchnij stówkę do Janka”) i nadal będzie ich przybywać.

Asystent głosowy umożliwia też skorzystanie z narzędzi służących do analizy i zarządzania finansami osobistymi. Te funkcje dają klientom możliwość przeglądu wydatków oraz podsumowania oszczędności. Klienci mogą np. poprosić o podsumowanie płatności kartą w dowolnym sklepie. O takie analizy wydatków i oszczędności zapytało już w sumie ponad 380 tys. użytkowników.

Wszyscy użytkownicy IKO, korzystający zarówno ze smartfonów z systemem operacyjnym Android, jak i iOS, mogą używać Asystenta od początku sierpnia 2020 roku. Nie muszą go instalować, wystarczy kliknąć w animowaną ikonę chmurki dialogowej w prawym dolnym rogu ekranu głównego.

Zobacz: PKO BP ma nowe karty. Wcześniej pływały w oceanach
Zobacz: PKO BP z cenną nowością. Wystarczy smartfon

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl

Źródło tekstu: PKO Bank Polski