DAJ CYNK

Polacy są bezbronni. Dane mówią wszystko

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Prawo, finanse, statystyki

Polacy są bezbronni wobec złodziei. Dane są jednoznaczne

Polacy są nagminnie okradani i często padają ofiarą oszustów i hakerów. Przeprowadzono badanie, które pokazuje, że prawie 1/4 ankietowanych straciła pieniądze w wyniku oszustwa internetowego.

To już nie są czasy, gdy szczytem sprytu oszustów było podszywanie się pod nigeryjskiego księcia lub dzwonienie do starszych osób i wyłudzanie pieniędzy metodą "na wnuczka". Teraz cyberprzestępcy prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej przekonujących scenariuszy. Nieświadome ofiary dostają wiadomości o niedopłatach za ogrzewanie, prąd, paczkę lub odbierają połączenie od "pracownika banku", który informuje o tym, że ich konto jest zagrożone.

Polacy masowo okradani. Aż 50% mężczyzn miało zainfekowany telefon lub komputer

W mediach trąbi się od dłuższego czasu, by stosować zasadę ograniczonego zaufania w przypadku połączeń od nieznanych numerów. Niestety, Polacy nadal nie są wystarczająco czujni. Badanie przeprowadzone na zlecenie KwestiaBezpieczenstwa.pl wykazuje, że prawie 45% osób miało zainfekowany komputer lub telefon złośliwym oprogramowaniem, a aż 23% padło ofiarą kradzieży lub oszustwa przez Internet. Badanie wskazuje, że częściej z zainfekowanym urządzeniem kończą mężczyźni. Aż 50% z nich przyznało się, że miało kiedykolwiek wirusa. W przypadku kobiet jest to 40%.

Obok popularnych masowych ataków takich jak telefony podszywające się pod pracowników banków czy SMS-y z informacją o blokadzie, nieopłaconej fakturze czy dopłacie do przesyłek, coraz częstsze są też ataki spersonalizowane. Dziś cyberprzestępców atakujących osoby prywatne czy firmy nie interesuje wyrządzenie szkód. Interesują ich wyłącznie pieniądze. Rozpowszechniane przez nich oprogramowanie typu malware szyfruje dysk i żąda okupu za jego odszyfrowanie. A im bardziej majętna ofiara, tym większy okup jest w stanie zapłacić. Dotyczy to szczególnie firm

- wyjaśnia twórca bloga Kwestia Bezpieczeństwa.

Badanie wskazało również, że głównym celem oszustów są osoby, które zarabiają więcej. Im wyższe są twoje zarobki, tym większa szansa, że zainteresują się tobą cyberprzestępcy. Nawet co czwarta osoba z dochodem miesięcznym wynoszącym ponad 5000 złotych netto padła ofiarą kradzieży lub oszustwa w sieci.

Zobacz: mBank ma dobre wieści dla klientów, chodzi o BLIK
Zobacz: PKO BP ma nowe wzory kart. Jedna grupa będzie zachwycona

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: mundissima / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Materiały prasowe oprac. własne