DAJ CYNK

Revolut idzie jak przecinak. Polacy rezygnują z banków stacjonarnych

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Revolut chwali się nowymi wynikami – liczba jego klientów w Polsce przekroczyła właśnie 3 miliony. Aplikacja zdobywa także popularność w innych krajach naszej części Europy.

Revolut przekroczył właśnie próg 10 mln klientów w regionie CEE, czyli w Europie Środkowo-Wschodniej. Klienci tej części naszego kontynentu wykonują ponad 138 mln transakcji miesięcznie – to o 67% więcej niż średnio w ciągu poprzednich 12 miesięcy. 

Firma pochwaliła się także przekroczeniem bariery 3 mln klientów w Polsce. Jeszcze w czerwcu 2023 było ich 2,5 mln, a w listopadzie zeszłego roku – 2 mln.

Trzy polskie miasta – Warszawa, Kraków i Wrocław – znajdują się w top 10 największych miast Revolut ze względu na liczbę klientów w regionie CEE.

Revolut ma już także ponad 3 mln klientów w Rumunii. Ten kraj jest liderem w Unii Europejskiej, ze wzrostem o 39% w ciągu minionych 12 miesięcy. Polska znalazła się tuż za nim z szybszym wzrostem o 48% w tym samym okresie. Obydwa kraje zajmują miejsce na globalnym podium za Wielką Brytanią. W regionie CEE kolejnymi dużymi rynkami są Węgry (ponad 1 mln klientów), Bułgaria (670 tys. klientów) i Czechy (ponad 600 tys. klientów).

Jak przekonuje Revolut, miliony jego klientów używają już aplikacji jako głównego konta do codziennych płatności

Rosnącą popularność w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Revolut tłumaczy najnowszymi badaniami firmy Dynata. Wynika z nich, że blisko połowa respondentów w regionie preferuje banki cyfrowe: 34% ceni je za elastyczność, a 12% za lepszą kontrolę nad własnymi środkami. Jedna trzecia respondentów woli korzystać zarówno z tradycyjnego banku z fizycznymi oddziałami, jak i z cyfrowego banku w smartfonie. Zaledwie 12% nadal wybiera tradycyjny bank z fizycznymi oddziałami, bo umożliwia kontakt z żywym konsultantem. 

Top 10 największych miast Revolut według liczby klientów w regionie CEE:

  • Bukareszt (590 tys.), 
  • Warszawa (360 tys.), 
  • Budapeszt (356 tys.), 
  • Sofia (270 tys.), 
  • Wilno (173 tys.), 
  • Kraków (165 tys.), 
  • Wrocław (152 tys.), 
  • Ryga (138 tys.), 
  • Praga (124 tys.), 
  • Zagrzeb (117 tys).

Revolut operuje w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej (tak jak w całym regionie Europejskiego Obszaru Gospodarczego) jako europejski bank z siedzibą w Wilnie (Litwa), posiadający pełną licencję bankową przyznaną przez Europejski Bank Centralny (ECB) i nadzorowany przez Bank Litwy (BoL).

Zobacz: Revolut straszy Polaków. Możesz stracić całe oszczędności
Zobacz: Revolut z wyczekiwaną nowością. Nie poznasz go

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Revolut