DAJ CYNK

Rząd bierze się za programistów. Na horyzoncie wyższe podatki

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Rząd bierze się tę grupę zawodową. Zapłacą wyższe podatki

Rząd ma plan, który nie spodoba się konkretnej grupie zawodowej. Mowa o programistach, którzy w wielu przypadkach będą musieli płacić wyższe podatki.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o pracach nad projektem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wśród planowanych zmian są takie, które uderzą w konkretną grupę zawodową — programistów.

Rząd bierze się za programistów

Najważniejszą wśród proponowanych zmian jest zniesienie referencyjnej stawki 5 proc. w ramach IP Box (ulga podatkowa dla osób prowadzących działalność badawczo-rozwojową), z której korzystało wielu programistów. Po zmianach nadal będą mogli to robić, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem zatrudnienia pracowników. Jeśli prowadzą jednoosobową działalność, to z ulgi nie skorzystają.

To jednak nie wszystko. Kolejna zmiana dotyczy daniny solidarnościowej 4 proc. przy dochodach powyżej 1 mln zł. Do tej pory programiści jej unikali, ale jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, to będą musieli ją płacić. 

Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, pisze na platformie X, że prawdopodobnie będzie to oznaczało przejście programistów na inny sposób rozliczania się z fiskusem. Chodzi konkretnie o ryczałt, w którym obowiązują trochę inne zasady. Co ważne, są to na razie tylko założenia do projektu, więc finalny kształt przepisów może się jeszcze zmienić.

Zobacz: Co z cenami prądu w 2025 roku? Rząd ma pomysł
Zobacz: Prawo Komunikacji Elektronicznej przyjęte. Jest podpis prezydenta

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Money.pl