DAJ CYNK

Kryptowaluty na celowniku Unii Europejskiej. Koniec z anonimowością

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Kryptowaluty na celowniku Unii Europejskiej. Koniec z anonimowością?

Unia Europejska może być kolejnym podmiotem, który weźmie na celownik kryptowaluty. Europejscy urzędnicy chcą zakazać anonimowych portfeli i transakcji za pomocą wirtualnych pieniędzy.

Zwolennicy kryptowalut często podkreślają, że jedną z ich największych zalet jest anonimowość i brak kontroli ze strony rządów oraz instytucji. Wkrótce może się to skończyć. Już Chiny ostro wzięły się za walkę z kryptowalutami, a kolejna w kolejce jest Unia Europejska. Urzędnicy przedstawili nowe propozycje, z których część jest wymierzona właśnie w ten rynek. Czy to koniec z anonimowością kryptowalut na terenie Starego Kontynentu?

Zobacz: Dwaj bracia ukradli Bitcoiny o wartości 3,6 mld dolarów

Unia Europejska walczy z krytpowalutami

W tym tygodniu Komisja Europejska zaprezentowała nowe propozycje, które uderzają w rynek kryptowalut. Urzędnicy chcą zakazać anonimowych portfeli oraz anonimowych transakcji, przeprowadzanych za pomocą kryptowalut. Wszystkie zmiany mają za zadanie chronić obywateli oraz systemy finansowe przed praniem brudnych pieniędzy oraz finansowym terroryzmem. W tym celu ma nawet powstać nowa organizacja właśnie do walki z praniem pieniędzy i finansowym terroryzmem o nazwie UE AML/CFT (Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorism).

Chociaż zmiany wymierzone są przede wszystkim w duże firmy, to dotkną też zwykłych obywateli, którzy obracają kryptowalutami. Komisja Europejska chce między innymi, aby wszystkie transakcje były śledzone od samego początku, aż do końca. Jednocześnie mają być znane dokładne dane wszystkich stron, które biorą w nich udział. Urzędnicy chcą znać nie tylko imię i nazwisko, ale także numer konta, adres, dowód osobisty, a także datę urodzenia. Dotyczy to tak samo wysyłającego, jak i odbierającego kryptowaluty. Co więcej, to po stronie giełd kryptowalut będzie leżał obowiązek sprawdzanie danych pod kątem legalności.

Należy zaznaczyć, że to na razie tylko propozycje i zanim staną się obowiązującym prawem, muszą przejść kilka kolejnych etapów legislacyjnych. To jednak sygnał, że Unia Europejska na poważnie bierze się za rynek kryptowalut, co może spowodować kolejne spadki i załamanie w tym segmencie.

Zobacz: Revolut oferuje już ponad 50 kryptowalut
Zobacz: Powstało jacuzzi ogrzewane przez koparkę kryptowalut. Spodobało się Muskowi

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Alesia Kozik (Pexels)

Źródło tekstu: TechSpot