DAJ CYNK

Dziwna zmiana w bankomatach. Może dotyczyć nawet 7000 urządzeń

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Taryfy, promocje, usługi

Dziwna zmiana w bankomatach. Może dotyczyć nawet 7000 urządzeń

Wypłacasz gotówkę z bankomatów Euronet? To lepiej uważaj, bo przypadkiem możesz naciąć się na niespodziewaną opłatę. 

To, że korzystanie z rozmaitych usług w bankomacie, nie tylko wypłata gotówki, może wiązać się z dodatkowymi kosztami, nikogo raczej już nie dziwi. Problem zaczyna się wtedy, gdy operator maszyny zaczyna kombinować tak, by naliczyć klienta mimo braku świadomości z jego strony.

O kontrowersjach dotyczących Euronetu serwis „Bankier” pisał już w sierpniu br. Jak zauważono, firma w dość sprytny sposób zaczęła łączyć funkcję wypłaty gotówki z dodatkowo płatnym zapytaniem o saldo, umieszczając na górze menu skumulowaną opcję Wypłata PLN i saldo. W ten sposób osoba, która przeoczy dopisek, płaci dodatkowo za operację od 1 do 6 zł, zależnie od banku.

Transakcje, Wypłata PLN i Zapytanie o saldo są oferowane w bankomatach Euronetu od lat. Natomiast obecnie na ekranie wyboru transakcji zapewniliśmy naszym klientom większy zakres wyboru tych usług, czyli możliwość dokonania obu czynności podczas jednej transakcji po wybraniu „Wypłata PLN i saldo” lub każdej z nich osobno „Wypłata gotówki PLN” lub „Zapytanie o saldo”, jednak wybór zawsze należy do klienta. Euronet nie pobiera opłat za wypłatę PLN i zapytanie o saldo, prosimy o sprawdzenie tabeli opłat i prowizji swojego banku (wydawcy karty)

– tłumaczyło się wówczas biuro prasowe.

Wypłata bez salda tylko w osobnej zakładce

Pułapki z interfejsu jednak nie usunięto, a wprost przeciwnie, gdyż jak zauważa teraz dziennikarz Marcel Zatoński, Euronet zawoalował interfejs swych bankomatów jeszcze bardziej. Opcja wypłaty bez zapytania o saldo została przeniesiona do oddzielnej zakładki Inne usługi, podczas gdy na ekranie głównym pozostaje tylko wariant pakietowy.

Krótko mówiąc, jeśli zdarza ci się korzystać z bankomatów Euronet, to niniejszym musisz uważać jeszcze bardziej niż dotąd. A to dość prawdopodobne, gdyż w świetle danych z marca br. sieć obsługuje ok. 7000 urządzeń na terenie całej Polski. Nie wiadomo wprawdzie, czy UI zmodyfikowano we wszystkich, ale niewątpliwie warto zachować wzmożoną czujność.

Przy czym w kwestii rozmaitych kruczków w bankomatach jest jedno bardzo proste rozwiązanie: wypłata BLIK. Taki rodzaj transakcji umożliwia dzisiaj już znaczna część urządzeń, a ukrytych kosztów nie ma.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Anna Rymsza / Telepolis

Źródło tekstu: Twitter (Marcel Zatoński), Bankier, oprac. własne