DAJ CYNK

BNP Paribas ma już 200 lat

Marian Szutiak

Wydarzenia

BNP Paribas ma już 200 lat

BNP Paribas świętuje swoje 200 urodziny. Bank chwali się, że jest największy w strefie euro pod względem posiadanych aktywów, a na całym świecie zatrudnia 190 tysięcy pracowników reprezentujących ponad 150 różnych narodowości.

Historia BNP Paribas zaczęła się w 1822 roku od Société Générale de Belgique. To belgijska spółka zależna grupy znanej dzisiaj jako BNP Paribas Fortis. W ciągu kolejnych 200 lat grupa się rozwijała, stając się największym bankiem w Unii Europejskiej. BNP Paribas działa w trzech obszarach: bankowość detaliczna, bankowość korporacyjna i instytucjonalna oraz usługowa, obejmująca firmy oferujące usługi oszczędnościowe, inwestycyjne i ubezpieczeniowe. Taki model biznesowy pozwala grupie na dalszy rozwój.

BNP Paribas w Polsce

BNP Paribas Bank Polska jest 6. pod względem posiadanych aktywów bankiem w Polsce. Przynależność do dużej, międzynarodowej grupy bankowej ma zapewnić klientom w naszym kraju wiele korzyści, w tym bezpieczeństwo i stabilność, a także rozbudowaną ofertę produktów. BNP Paribas w Polsce obsługuje łącznie ponad 4,2 mln klientów i zatrudnia 8545 osób (dane na koniec września 2022 roku).

Firma wspiera także sektor rolny i rozwija współpracę z rynkiem spożywczym. W 2018 roku utworzono Departament Międzynarodowy Food&Agri Hub dla banków i klientów z Grupy BNP Paribas w Europie Środkowo-Wschodniej i Afryce, który wspiera sektor food&agro w poszerzaniu produkcji i zdobywaniu nowych rynków zbytu oraz zapewnia im szeroką ofertę edukacyjno–informacyjną. Na koniec września 2022 roku Bank BNP Paribas posiadał 27% rynku kredytowania rolników indywidualnych.

Grupę Kapitałową BNP Paribas Bank Polska S.A. tworzy grupa spółek zależnych. Są to między innymi BNP Paribas TFI (subfundusze inwestycyjne i produkty emerytalne) czy BNP Paribas Leasing Services (produkty leasingowe), BNP Paribas Cardif (ubezpieczenia dla osób indywidualnych i firm), Arval Service Lease (najem długoterminowy aut oraz zarządzanie flotą samochodową), a także spółka BNP Paribas Real Estate Poland (zarządzanie nieruchomościami, pośrednictwo w wynajmie i konsulting).

Bank Zielonych Zmian

BNP Paribas wpisał do swojej strategii biznesowej zaangażowanie w zieloną transformację i finansuje odpowiednie przemiany w firmach, gospodarstwach domowych oraz rozwój sektora odnawialnych źródeł energii (OZE). W 2021 roku finansowanie w ramach OZE wyniosło 18 mld euro. Grupa deklaruje także, że do końca 2022 roku przeznaczy 210 mld euro na inwestycje w działania zgodne z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Równość, różnorodność i filantropia korporacyjna

Grupa BNP Paribas opowiada się za równością, inkluzywnością i szacunkiem dla różnorodności. W jej strukturach zatrudnieni są tzw. Diversity Officerowie odpowiedzialni za przestrzeganie Polityki Różnorodności w organizacji oraz za prorównościowe inicjatywy. Ważnym elementem Polityki Różnorodności w grupie jest zapewnienie obecności kobiet w zarządach, radach nadzorczych i wśród kluczowych managerów w krajach, w których działa Grupa BNP Paribas.

W przypadku Polski w 2021 roku w radach nadzorczych spółek notowanych na głównym parkiecie zasiadało 17,2% kobiet. W zarządach, w tym samym okresie, było 12,5% kobiet. Dla porównania w Banku BNP Paribas w Polsce na dzień 31 grudnia 2021 roku udział kobiet w Radzie Nadzorczej wynosi 41,7%, a udział kobiet w zarządzie 22,2%. To znacznie więcej niż średnia w spółkach giełdowych notowanych na warszawskim parkiecie.

Ważnym obszarem zaangażowania Grupy BNP Paribas jest także filantropia korporacyjna. Misję społeczną banku realizuje Fundacja BNP Paribas, która powstała w 2006 roku. Jej misją jest zmienianie świata na taki, w którym jest mniej nierówności i w którym możemy być spokojni o przyszłość naszej planety. Fundacja realizuje swoje cele poprzez programy edukacyjne, filantropię środowiskową i zaangażowanie społeczne pracowników. Bazą działań fundacji są partnerstwa z organizacjami eksperckimi.

Wsparcie sportu i kinematografii

BNP Paribas od prawie 50 lat wspiera rozwój tenisa i jest jego największym sponsorem na świecie. Sponsoruje turnieje zarówno profesjonalnych zawodników, jak i zawody amatorskie i juniorów oraz turnieje z udziałem tenisistów z niepełnosprawnościami. Grupa angażuje się także na rzecz młodych sportowców, oferując im stypendia i możliwości rozwoju w ramach programu Młode Talenty BNP Paribas. Przy turniejach sponsorowanych przez grupę realizowana jest akcja „Asy z serca”, w której za każdego asa serwisowego podczas rozgrywek, bank przekazuje wybraną kwotę na organizację charytatywną.

Grupa BNP Paribas jest od 100 lat mecenasem sztuki filmowej. Firma przyczyniła się między innymi do restauracji starych filmów (np. „Dzisiejsze czasy” Charliego Chaplina, „Panienki z Rochefort” Jacquesa Demyego). Wspiera legendarne paryskie kina (np. Le Trianon), angażuje się w ponad 40 festiwali filmowych w Europie oraz finansuje rozwój nowych technologii kinowych. Ważnym obszarem jest także rozwój polskiej kinematografii. BNP Paribas Bank Polska wspiera 6 festiwali filmowych, w tym między innymi jest sponsorem tytularnym BNP Paribas Dwa Brzegi Festiwal Filmu i Sztuki w Kazimierzu Dolnym czy BNP Paribas Green Film Festival w Krakowie.

Więcej informacji dotyczących historii BNP Paribas można znaleźć pod tym adresem.

Zobacz: Bank BNP Paribas da złodziejom po łapach. Ujawniono detale
Zobacz: BNP Paribas aktualizuje aplikację. GOmobile zyskuje ważną funkcję

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Robson90 / Shutterstock.com, BNP Paribas

Źródło tekstu: BNP Paribas