DAJ CYNK

PayPal zablokował konto Marszu Niepodległości. „Walka korporacji z polskim patriotyzmem”

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

PayPal zablokował konto Marszu Niepodległości

Nie tylko Twitter czy Facebook blokują organizacje, które kojarzone są ze skrajnymi poglądami politycznymi. PayPal zbanował konto Marszu Niepodległości. Politycy z prawicy i sympatycy stowarzyszenia mówią o kolejnym przejawie cenzury.  

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości ma zablokowane konto i środki na PayPalu, a jego sympatycy zza granicy pozbawieni zostali możliwości wpłat środków finansowych na rzecz  organizatora corocznego marszu, który odbywa się 11 listopada.  Zbiórka miała pokryć koszta ostatniego MN.

Do wszystkich Polaków z zagranicy, którzy w ostatnich dniach chcieli wesprzeć darowizną  Marsz Niepodległości, a mieli z tym problem w usłudzePayPal: PayPal zablokował konto 
@StowMarszN i nie możliwe są żadne płatności. Zamrożono nam także środki

–  poinformował na Twitterze Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Ta decyzja wzburzyła sympatyków Marszu, którzy w komentarzach mówią o „cenzurze międzynarodowych korporacji”, nie brakuje jednak opinii przeciwnych, które popierają  takie działania PayPaya, jako przejaw „walki z faszyzmem”.

Do decyzji PayPala odniósł się Krzysztof Bosak, poseł na Sejm i wiceprezes Ruchu Narodowego: 

PayPal zablokował środki zebrane na Marsz Niepodległości. Idzie do nas to co w USA, gdzie prawicowe inicjatywy są „deplatformowne” przez większość potentatów technologicznych. Nie tylko odcina się im możliwość komunikowania, ale także zbierania środków czy płatności online

– skomentował Bosak na Twitterze.

Sympatycy Marszu Niepodległości nawołują do tego, by sprawą zainteresować rządowe struktury odpowiedzialne za cyfryzację. Zgłoszenie do UOKIK zapowiedział już poseł Janusz Kowalski, przekonując, że jeżeli jakakolwiek zagraniczna firma chce działać na terenie Polski, nie ma prawa blokować konta innemu działającemu zgodnie z prawem polskiemu podmiotowi".

Tymczasem Robert Bąkiewicz namawia, by wpłacać na konto bankowe stowarzyszenia lub korzystać z serwisu zrzutkowego. Bąkiewicz przedstawił też informację, jaką otrzymał od PayPala, nazywając je „uzasadnieniem, które nie zawiera uzasadnienia”. Wśród zarzutów są „niedozwolone operacje” - chodzi o wpłaty sympatyków MN.

Dlaczego PayPal zablokował konto Marszu Niepodległości?

PayPal powołał się na zasady dopuszczalnego użytkowania, sugerując ich naruszenie. Regulamin PayPala zabrania między innymi:

promowania nienawiści, przemocy, rasizmu, innych form nietolerancji o charakterze dyskryminacyjnym lub finansowego wykorzystywania przestępstw.

PayPal może stosować własny regulamin z takimi zapisami także w myśl polskiej ustawy o usługach płatniczych. Zgodnie z nią dostawca usługi określa warunki, na jakich może zablokować instrument płatniczy dla użytkowników naruszających przyjęte zasady. 

To nie pierwszy taki przypadek, a wbrew twierdzeniom zwolenników prawicy, PayPal blokuje konta nie tylko konta z jednej strony sporu politycznego. W Wielkiej Brytanii platforma płatnicza odcięła od konta prawicową English Defense League, a w Stanach Zjednoczonych – stronników Donalda Trumpa Proud Boys, ale też w taki sam sposób potraktowała kilka kont uważanej za lewacką Antify

Zobacz: Twitter permanentnie zablokował konto Donalda Trumpa
Zobacz: Facebook blokuje konto Donalda Trumpa „na czas nieokreślony”

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Tagi: paypal