DAJ CYNK

PKO Bank Polski sfinansuje elektrownię wiatrową w Wielkopolsce

Marian Szutiak

Wydarzenia

PKO Bank Polski elektrownia wiatrowa Wielkopolska

PKO Bank Polski podpisał umowę na finansowanie Parku Wiatrowego Baranów-Rychtal w województwie wielkopolskim. Kwota finansowania wynosi 228,6 mln złotych.

PKO Bank Polski podpisał z firmą WSB Park Wiatrowy Kępno sp. z o.o. umowę na finansowanie projektu Parku Wiatrowego Baranów-Rychtal. Bank realizuje w ten sposób założenie swojej polityki ESG i wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii. W ramach projektu zainstalowanych zostanie 11 turbin wiatrowych o łącznej mocy 42,6 megawatów. Uruchomienie farmy planowane jest na 2023 rok.

Zobacz: PKO BP alarmuje. Trwa atak na klientów
Zobacz: W PKO Banku Polskim złożysz ważny wniosek

PKO Bank Polski konsekwentnie realizuje politykę finansowania Odnawialnych Źródeł Energii i zwiększa swoje zaangażowanie w zieloną transformację polskiego systemu energetycznego. Projekt Parku Wiatrowego Baranów-Rychtal doskonale wpisuję się w naszą politykę wspierania ochrony środowiska naturalnego, zapobiegania globalnym zmianom klimatu oraz transformacji gospodarki Polski w stronę zero emisyjności. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja poprawi jakość życia w naszym kraju i sprawi, że wszyscy jeszcze bardziej zdecydowanie staniemy po zielonej stronie mocy.

– powiedział Marcin Majewski, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi, PKO Bank Polski

Pozwolenie na budowę Parku Wiatrowego Baranów-Rychtal w powiecie kępińskim zostało wydane pod koniec 2019 roku, a następnie oferta farmy została zaakceptowana na aukcji OZE w 2020 roku. Farma wiatrowa będzie mogła dostarczać energię elektryczną wystarczającą do zaspokojenia średniego zużycia energii około 36 tys. gospodarstw domowych.

Jesteśmy naprawdę dumni i szczęśliwi, że możemy sfinalizować tę kluczową umowę o finansowanie z PKO Bankiem Polskim, który jest naszym wieloletnim partnerem finansowym w Polsce. Współpracę rozpoczęliśmy w 2011 roku z parkiem wiatrowym Lipniki, kontynuowaliśmy z parkiem wiatrowym Taczalin, a teraz realizujemy Baranów–Rychtal. Jesteśmy wdzięczni za szybkie i sprawne negocjacje tej umowy w zmieniającym się otoczeniu finansowym (stopy procentowe, ceny energii elektrycznej, wskaźniki CPI).

– powiedział Hubert Kowalski, Dyrektor Zarządzający VSB Energie Odnawialne Polska sp. z o.o. oraz prezes spółki WSB Park Wiatrowy Kępno sp. z o.o.

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wspiera transformację energetyczną Polski i ogranicza negatywny wpływ swojej działalności operacyjnej na środowisko. Bank w 2020 roku rozpoczął uwzględnianie ryzyk ESG w procesie kredytowym dla klientów korporacyjnych oraz zaktualizował politykę kredytową dla sektorów wysokoemisyjnych. Wdrożył także Politykę Odnawialnych Źródeł Energii, w ramach której zawiera nowe transakcje finansujące OZE. Bank zobowiązał się między innymi do wyeliminowania ekspozycji na sektor wydobywczy węgla do 2030 roku oraz do wzrostu zielonego finansowania na poziomie co najmniej 5% rok do roku. Wśród wskaźników znajduje się również zobowiązanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych banku do 40 tys. ton w 2025 roku, czyli o 60% w stosunku do 2019 roku.

Spółki grupy wspierają ochronę środowiska swoją ofertą. PKO Bank Polski wspólnie z PKO Bankiem Hipotecznym oferują „zieloną hipotekę”, gdzie na podstawie świadectwa charakterystyki energetycznej dla nieruchomości klienci mogą otrzymać niższą marżę kredytu hipotecznego „Własny Kąt”. PKO Leasing oferuje przedsiębiorcom leasing lub pożyczkę na finansowanie urządzeń fotowoltaicznych, a PKO TFI posiada w swojej ofercie fundusz inwestycyjny „PKO Ekologii i Odpowiedzialności Społecznej Globalny”. Z kolei PKO Bank Hipoteczny w 2019 roku jako pierwszy bank hipoteczny w Polsce wyemitował zielone listy zastawne.

Zobacz: Cash Service 4 Home ukarany przez UOKiK. Z jakiego powodu?
Zobacz: Bank Pocztowy ma nową aplikację. Dzięki niej możesz otrzymać 4500 zł

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: PKO Bank Polski