DAJ CYNK

PKO Bank Polski i KIR rozwijają technologię blockchain

Marian Szutiak

Wydarzenia

PKO Bank Polski KIR technologia blockchain

PKO Bank Polski i Krajowa Izba Rozliczeniowa kontynuują współpracę w zakresie rozwoju projektów bazujących na technologii blockchain. Po uruchomieniu trwałego nośnika, kolejnym wdrożeniem wykorzystującym rejestry rozproszone jest system raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych.

Według ekspertów, szacowana wartość globalnego rynku rozwiązań blockchain do końca 2025 roku wyniesie 39,7 miliardów dolarów. Sektor finansowy plasuje się w awangardzie beneficjentów praktycznego zastosowania tej technologii. Również w Polsce pojawia się coraz więcej projektów wykorzystujących zalety tej technologii. Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR), działająca jako hub technologiczny dla krajowego sektora finansowego, oraz PKO Bank Polski, mają już na koncie wspólnie zrealizowane projekty w zakresie rozwoju usług na bazie blockchain Hyperledger Fabric (HLF).

Wdrożenie przeprowadzone z Ministerstwem Finansów i KIR jest precedensem w obszarze jednostek sektora publicznego w Polsce. Jako lider sektora bankowego, dostrzegamy potrzebę ciągłego eksplorowania możliwości stwarzanych przez nowe technologie, co udowodniliśmy już wielokrotnie. Dzięki rozwiązaniom takim jak system raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych, mamy możliwość zwiększania świadomości naszych partnerów z zakresu zalet, realiów implementacji oraz praktycznych zastosowań technologii blockchain.

– powiedział Adam Marciniak, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego

Nowe wdrożenie to kolejny etap współpracy PKO Banku Polskiego i KIR. Dotychczas firmy udostępniły już takie narzędzia, jak trwały nośnik oraz trwały nośnik 2.0, umożliwiające bezpieczne dostarczanie i przechowywanie dokumentów w sposób całkowicie cyfrowy. W listopadzie 2020 roku, dzięki współpracy KIR, PKO Banku Polskiego, IBM, Chmury Krajowej, UKNF, Fundacji Fintech Poland oraz Fundacji Cyberium, uruchomiono pierwszą w Polsce Piaskownicę Blockchain, gdzie innowatorzy mogą w bezpiecznym środowisku nieodpłatnie testować swoje rozwiązania przed wprowadzeniem ich na rynek.

Zobacz: Sandbox Blockchain - rusza nabór do piaskownicy technologicznej, stworzonej przy udziale PKO BP i innych instytucji finansowych
Zobacz: [Aktualizacja] PKO Bank Polski udostępnia nową wersję aplikacji IKO. Co się zmieniło?

Wierzymy, że blockchain to technologia, której rozwój warto wspierać. Widzimy korzyści jakie daje praktyczne zastosowanie blockchain, niezależnie od branży. Współpraca z PKO Bankiem Polskim pozwala wspólnie wyznaczać nowe standardy nie tylko dla sektora finansowego, ale dla całej gospodarki.

– powiedział Piotr Alicki, Prezes Zarządu KIR

Cykl życia transakcji zapisany w blockchainie

W ramach współpracy KIR, PKO Banku Polskiego, partnerów technologicznych IBM i Coinfirm, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów, opracowano system, który ma zapewnić bezpieczeństwo danych dotyczących transakcji na obligacjach oszczędnościowych. Sieć utworzona na bazie technologii blockchain HLF, ze względu na swoje zdecentralizowanie, gwarantuje nienaruszalność i niezmienność procesowanych danych. W oparciu o tak zbudowaną i zabezpieczoną bazę możliwe będzie, przy użyciu stworzonej w tym celu aplikacji, generowanie raportów bazujących na aktualnych danych.

Lepsze poznanie i zastosowanie technologii blockchain otwiera drogę do szerszego jej wykorzystania w procesie sprzedaży i dystrybucji obligacji skarbowych, ale nie tylko. Uruchomienie w Ministerstwie Finansów innowacyjnego rozwiązania w zakresie pozyskiwania i raportowania danych pozwoli skutecznie wesprzeć proces zarządzania segmentem detalicznych instrumentów skarbowych. To funkcjonalne, a zarazem perspektywiczne narzędzie.

– powiedział Karol Czarnecki, Dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów

System raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych w technologii blockchain został uruchomiony w Ministerstwie Finansów oraz PKO Banku Polskim w grudniu 2020 roku.

Zobacz: Z Żabką możesz wspierać WOŚP. Wymień żappsy na cegiełki
Zobacz: PayU i Twisto oferują płatności odroczone. Sprawdź produkt, zanim za niego zapłacisz

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PKO Bank Polski