DAJ CYNK

PKO BP stawia na moc. Zasili tysiące domostw

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Wydarzenia

PKO BP stawia na moc. Zasili tysiące domostw

PKO Bank Polski poinformował o jednej ze swoich najnowszych inwestycji. Bank weźmie udział w tworzeniu gigantycznej farmy solarno-wiatrowej o mocy ponad 200 MW.

W ostatnich latach zauważalny jest pewien trend wśród dużych przedsiębiorstw. Banki, firmy i korporacje coraz częściej wspierają finansowo rozwój rozwiązań ekologicznych oraz same dążą do zeroemisyjności lub przynajmniej redukcji ilości produkowanych gazów cieplarnianych. Nie inaczej jest w przypadku banku PKO, który postanowił wesprzeć powstanie największej farmy solarno-wiatrowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

PKO Bank Polski inwestuje w energię odnawialną

Wspomniana farma zostanie wybudowana w gminie Kleczew w województwie wielkopolskim, Infrastruktura już teraz jest tworzona, a energia trafi do pierwszych odbiorców jeszcze w 2023 roku.

Cały projekt jest dość ambitny. Pierwszy etap obejmuje przyłączenie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz około 12 MW turbin wiatrowych. Szacunkowo, energia produkowania w gminie Kleczew wystarczy do zasilenia 100 tysięcy gospodarstw domowych. Co więcej, jej twórcy nie wykluczają, że w przyszłości zostanie przeprowadzona rozbudowa infrastruktury.

– To dla nas strategicznie ważny projekt i symboliczny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienia taniej i czystej energii elektrycznej. Wraz z zespołem Ergy zwracaliśmy szczególną uwagę na znaczący udział renomowanych polskich dostawców i wykonawców w łańcuchu dostaw. Mając na uwadze dalszą rozbudowę projektu, niezwykle ważne było dla nas pozyskanie długoterminowych partnerów finansowych, którzy są liderami finansowania rynku OZE w Polsce. Wybraliśmy ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, mBank i Polski Fundusz Rozwoju i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i zaangażowania ich przedstawicieli

– powiedział Andrzej Lewandowski, Prezes Zarządu Lewandpol Holding.

Za projekt Kleczew Solar & Wind odpowiada grupa Lewandpol Holding. Z podanych informacji wynika, że PKO Bank Polski znalazł się w konsorcjum trzech banków, które udzieliły kredytów na realizację projektu o łącznej kwocie 776 milionów złotych.

W ramach finansowania bankowego spółka E&G z grupy Lewandpol uzyskała kredyt terminowy, kredyt VAT oraz limit na rezerwę obsługi zadłużenia. Ponadto, banki wezmą udział w zabezpieczaniu ryzyka stopy procentowej oraz ryzyka walutowego. Natomiast głównym celem pożyczki PFR jest stworzenie warunków do dalszej rozbudowy projektu.

Zobacz: Czekasz na zwrot podatku? Uważaj, czyha pułapka
Zobacz: Revolut da ci nawet 875 zł. Musisz się jednak spieszyć

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis (Anna Rymsza)

Źródło tekstu: Materiały prasowe oprac. własne