DAJ CYNK

Atak na pieniądze Polaków. Hydra wyczyści konto każdemu

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Wydarzenia

Atak na pieniądze Polaków. Hydra czyści konto jak odkurzacz

Trwa kampania phishingowa skierowana do klientów Santander Banku Polska – alarmuje CSIRT KNF. Ale problem jest poważniejszy.

Słowo phishing dawno odmieniono przez wszystkie przypadki, a oszuści, mimo licznych ostrzeżeń i intensywnych działań zarówno policji, jak i rządowych agencji, nie odpuszczają. Tym razem na celownik wzięto klientów Santander Banku Polska, rozsyłając w imieniu instytucji fałszywe e-maile oraz SMS-y.

Wiadomość informuje o rzekomym ograniczeniu dostępu do konta z uwagi na brak specjalnej aplikacji bezpieczeństwa. W rzeczywistości skrywa zaś groźny trojan bankowy Hydra.

Trojan Hydra, zainstalowany w telefonie ofiary, uruchamia się całkowicie w tle

Nie widać go więc w zasobniku aplikacji. Następnie w chytry sposób pozyskuje komplet uprawnień, wywołując odpowiedni monit w chwili, gdy użytkownik korzysta z innego, znanego narzędzia. Tym sposobem przemyka się niezauważony, by m.in. wykradać treść otrzymywanych wiadomości, w tym kody 2FA, czy rejestrować kliknięcia klawiszy w konkretnych aplikacjach, rzecz jasna głównie finansowych.

Co należy podkreślić, Hydra jest w równym stopniu groźna dla klientów wszystkich banków. Wykorzystanie w niniejszej kampanii wizerunku akurat Santander Banku Polska to kwestia wyboru. Niewykluczone zatem, że wkrótce zobaczymy naśladowców, ale już podszywających się pod inny bank.

Zresztą, tu najlepszym przykładem jest to, że w swej pierwotnej wersji Hydra powstała jako szkodliwy klon aplikacji niemieckiego Comerzbanku. Tymczasem doniesienia o jej wykorzystaniu sięgają daleko poza Europę, a falę ataków z wykorzystaniem tego malware'u przeprowadzono ostatnio choćby w Brazylii. Mówiąc krótko, lepiej zachowajcie czujność. Bez względu, gdzie prowadzicie rachunek.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Mateusz Szymański / Shutterstock

Źródło tekstu: Twitter (CSIRT KNF), oprac. własne