DAJ CYNK

Rosja odcięta od systemu SWIFT. Zapowiedzi stały się faktem

Marian Szutiak

Wydarzenia

Rosja odcięta od SWIFT oficjalnie

Unia Europejska potwierdziła, że rosyjskie banki zostały odcięcie od systemu płatności międzynarodowych SWIFT. Tym samym podjęte decyzje po przygotowaniach technicznych stały się faktem.

Jedna z najostrzejszych sankcji skierowanych przeciwko Federacji Rosyjskiej w związku z atakiem na Ukrainę właśnie stała się faktem – informuje serwis Wprost Biznes. Od dziś (2 marca 2022 roku) największe banki Rosji nie będą mogły przeprowadzać międzynarodowych transakcji płatniczych za pomocą systemu SWIFT.

Zobacz: Rosja zagrożona? SWIFT to broń niezawodna, ale obosieczna
Zobacz: SWIFT to nie wszystko, Rosja ma swój SPFS

Agencja Reuters podaje z kolei, że z systemu SWIFT wykluczono siedem rosyjskich banków: WTB, Otkrytije, Nowikom, Promsvyazbank, Rossiya, Sovcombank i VEB. Instytucje te dostały 10 dni na dokończenie otwartych operacji płatniczych. Sankcje nie dotyczą Sbierbanku (największy bank w Rosji) oraz Gazprombanku. Za ich pośrednictwem dokonywane są płatności za gaz i ropę naftową, które wciąż płyną z Rosji do krajów Unii Europejskiej, w tym do Polski

Co to jest SWIFT?

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to założone w 1973 roku międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych, które utrzymuje sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji. Pośredniczy ono w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi.

Organizacja została założona w 1973 roku w celu zastąpienia teleksu i jest obecnie wykorzystywana przez ponad 11 tysięcy instytucji finansowych do wysyłania bezpiecznych wiadomości i zleceń płatniczych. Bez globalnie akceptowanej alternatywy, jest to niezbędna "hydraulika" dla globalnych finansów.

„Bomba atomowa” na rosyjski system bankowy

Odcięcie od systemu SWIFT to dla rynków finansowych i systemu bankowego bomba atomowa.

– powiedział Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao w rozmowie z Wprost

Po odcięciu Rosji od systemu SWIFT, tamtejsze banki i firmy czekają trudności w realizacji międzynarodowych rozliczeń płatniczych. Ekspert z Banku Pekao zwrócił uwagę na to, że ciężko się z takim krajem handluje, ponieważ trzeba wprowadzać alternatywne środki płatności. Należy przy tym również pamiętać, że jest to broń obosieczna, czyli dotknie też instytucje i firmy spoza Rosji.

Zobacz: Bank Centralny Rosji podnosi stopy procentowe i opóźnia otwarcie giełdy
Zobacz: Narodowy Bank Ukrainy zbiera pieniądze dla armii

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Kapustin Igor / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Wprost, Reuters