DAJ CYNK

Google Play: 5 aplikacji i gier, które warto zabrać na majówkę

Anna Rymsza

Aplikacje

Aplikacje w Google Play

Google Play jest pełen skarbów, ale które z nich warto zainstalować przed majówką? Mamy odpowiedź – wybraliśmy 5 wartościowych aplikacji, z którymi warto się zapoznać. Liczymy też na Wasze propozycje.

ISS Detector – nie przegapisz przelotu ISS ani satelitów Starlink

Cena: 0 zł - pobierz z Google Play

Jest już na tyle ciepło, że można spokojnie spędzać wieczory w plenerze, a długi weekend majowy jest do tego niezłą zachętą. Lubiącym patrzeć w niebo polecam aplikację ISS Detector. To świetne narzędzie, pomagające zlokalizować na niebie interesujące obiekty. Można z nią łatwo znaleźć trasę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, śledzić przeloty satelitów Starlink czy satelitów komunikacyjnych Iridium.

W podstawowej wersji aplikacja pomaga obserwować Międzynarodową Stacje Kosmiczną i satelity Iridium. Dodatkowe paczki można kupić za złotówki lub aktywować na 4 dni, oglądając kilka reklam. W paczkach tych znajdziemy między innymi planety, komety i rozbudowaną listę sztucznych satelitów Ziemi, na której znajdują się między innymi satelity Starlink. Wystarczy, że zaznaczysz interesujące się obiekty na liście i możesz wyjść oglądać niebo.

ISS Detector

ISS Detector

ISS Detector może wysyłać powiadomienia o zbliżającej się chwili, gdy obserwowane obiekty będą widoczne. Ogromną pomocą w lokalizowaniu ich na niebie jest radar, korzystający z żyroskopu i kompasu smartfonu. Radar wskaże, w którym kierunku należy patrzeć, by znaleźć ISS lub satelitę. Korzystanie z aplikacji z nocy ułatwia także tryb nocny, który redukuje emisję światła, by nie przeszkadzać w obserwacjach. Miłym dodatkiem jest pogodynka.

Ticket to Ride – fenomenalna planszówka na twoim smartfonie

Cena: 25,99 zł - pobierz z Google Play

Gdy planszowe to rozwijające lekarstwo na nudę, a w redakcji nie brakuje fanów gry „Wsiąść do Pociągu”. Ma ona jednak sporą planszę i małe części, które nie sprawdzą się w plenerze ani w podróży. Dlatego proponuję cyfrową wersję tej gry, czyli Ticket to Ride dla Androida. To bardzo dobra implementacja, przygotowana przez studio Asmodee Digital, specjalizujące się w cyfrowych planszówkach.

W Ticket to Ride możesz zagrać z botami lub ze znajomymi, podając sobie smartfon z rąk do rąk, w sieci lokalnej (musicie połączyć się z tym samym Wi-Fi) lub online. Zasady gry są na tyle proste, że już po kilku minutach będziecie się dobrze bawić. Gra jest odpowiednia także dla dzieci, które umieją już liczyć. Ticket To Ride dla Androida nie ma polskiego tłumaczenia, ale to żaden problem, gdyż na elementach gry nie ma żadnego tekstu.

Ticket to Ride

Celem jest budowa sieci kolejowej między amerykańskimi miastami w taki sposób, by zrealizować trasy wylosowane jako cele. By zbudować linię, trzeba uzbierać karty w kolorze, który tej linii odpowiada i „zapłacić” nimi za możliwość postawienia wagoników. Trzeba to zrobić przed przeciwnikami – większości linii nie można dzielić.

Jeśli już znudzi się wam mapa USA, możecie dokupić kolejne, na przykład Europę czy Chiny. Do grania w mniejszym gronie bardzo polecam Indie – to mała mapa, na której toczy się walka o każde połączenie kolejowe. Interesująca jest też Skandynawia, gdzie pojawiają się trudniejsze trasy górskie.

SkyCash – płać za wszystko bez gotówki

Cena: 0 zł - pobierz z Google Play

Jednym z zaleceń podczas pandemii COVID-19 jest unikanie korzystania z gotówki. SkyCash pozwala rozszerzyć to zalecenie na papierowe bilety, ograniczyć kontakt z biletomatami czy kasami biletowymi. Ponadto można w niej zapłacić za parkowanie i przejazd autostradą oraz zamówić taksówkę. SkyCash niesamowicie ułatwia podróżowanie po mieście i po kraju.

Kontrola biletów odbywa się oczywiście bezkontaktowo – kontroler musi tylko zeskanować kod QR z ekranu smartfonu. W ten sposób można kupować bilety jednorazowe i okresowe komunikacji miejskiej w wielu polskich miastach, bilety kolejowe oraz autobusowe. Z tych funkcji SkyCash korzystam najczęściej, ale to tylko ułamek możliwości aplikacji.

SkyCash

SkyCash pozwala kupować doładowania smartfonów na kartę. Od niedawna można przez aplikację doładować także konto Steam, Xbox lub PlayStation i kupić abonament na CDA Premium. 30 kwietnia pojawiła się tez możliwość kupienia abonamentu Spotify. Kolejną interesującą funkcją jest możliwość szybkiego płacenia rachunków – wystarczy zeskanować kod QR w aplikacji.

SkyCash może korzystać z twojej karty płatniczej, możesz też korzystać z portmonetki przedpłaconej lub dopisać wydatki do rachunku w Play. Jeśli potwierdzisz swoją tożsamość, możesz też używać szybkich przelewów. W SkyCash można kupić także bilety do Multikina, co przyda się, gdy kina będą znów mogły pracować.

Czyj to liść? – krótka lekcja botaniki w plenerze

Cena: 0 zł - pobierz z Google Play

Czyj to liść to leksykon drzew występujących na terenie Polski, przygotowany przez Lasy Państwowe. Ogromną zaletą aplikacji jest możliwość łatwej identyfikacji gatunku drzewa. Metoda działa offline i nie bierze w tym udziału sztuczna inteligencja – to człowiek musi przyjrzeć się liściom i wskazać ich cechy w aplikacji. Zmusza to do bliższego przyjrzenia się roślinom, co uważam za sporą zaletę.

Czyj to liść? Aplikacja Lasów Państwowych

O każdym gatunku drzew można dowiedzieć się więcej w leksykonie. Są tu szczegółowe opisy roślin, miejsc, gdzie naturalnie występują oraz zdjęcia. Jeśli aplikacja miałaby zostać wykorzystana jako pomoc dydaktyczna, można zachęcić młodzież do kolekcjonowania zdjęć różnych gatunków drzew w prywatnym zielniku. Może to być ciekawe zajęcie podczas spaceru po lesie. Na pewno da więcej wiedzy niż oglądanie podręczników.

Minecraft Earth – wczesny dostęp

Cena: 0 zł - pobierz z Google Play

Potrzeba zachowania społecznego dystansu przekonała mnie, że Minecraft jest bardzo interesującą grą, a zmienianie wirtualnego świata świetnym sposobem na zabicie czasu. Niebawem będzie można znów swobodnie poruszać się poza domem, ale Minecrafta można zabrać ze sobą. Polecam sprawdzić Minecraft Earth – to połączenie gry w rozszerzonej rzeczywistości, podobnej do Pokemon Go, z szalenie popularnymi kopaniem i budowaniem.

Od razu muszę zaznaczyć, że by dobrze się bawić w Minecraft Earth, warto trochę znać Minecrafta. Działają tu te same receptury i narzędzia, spotkamy te same stworzenia i możemy poruszać się po tych samych biomach. Minecraft Earth jednak nie prowadzi za rękę. To wciąż wersja rozwojowa i trzeba jej wybaczyć potknięcia interfejsu, ale widzę w tej grze spory potencjał.

Minecraft Earth

Jak grać? Na spacerze warto rozejrzeć się po wirtualnym odwzorowaniu prawdziwego świata. Tu można znaleźć materiały potrzebne do konstruowania własnych narzędzi i budowania swojego świata. Tu też poruszają się stworzenia z gry Minecraft. Nie wszystkie są przyjazne.

Gdy już zbierzesz wszystko, czego potrzebujesz, możesz przystąpić do budowania. Postaw płytkę w rozszerzonej rzeczywistości i… do dzieła. Możesz umieścić fragment biomu na podłodze swojego pokoju albo w parku – wszystko zależy od tego, gdzie akurat jesteś. Ponadto można zaprosić znajomych do wspólnej zabawy – wystarczy, że zeskanują kod QR, by trafić do twojego świata.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: wł.