DAJ CYNK

Brakuje Ci pomysłu na prezent? Najlepsze książki na Święta - część 2

Beata Skrzypczak (opowiemci)

Rankingi

książki prezent święta polecane cz. 2


Dzisiaj przychodzę do Was z drugą częścią ciekawych tytułów, które warto kupić bliskim pod choinkę wraz z oznaczeniem, komu dana książka może najbardziej się spodobać!

Bea Uusma „Ekspedycja”


Ekspedycja


1897 rok. Inżynier Salomon August Andrée i jego dwaj towarzysze, Nils Strindberg i Knut Fraenkel, wyruszyli w kierunku Bieguna Północnego balonem napełnionym wodorem. Niedługo po tym ślad po nich zaginął. Na niezamieszkanej, lodowej Wyspie Białej zostały odnalezione ich szczątki w 1930 roku. W odkrytej 30 lat później butli wciąż znajdował się gaz, który udało się odpalić. Jak to się stało, że uczestnicy wyprawy zmarli kilka dni po przybyciu na Wyspę Białą, mając w swoim wyposażeniu namioty, leki, świeżo upolowane mięso focze oraz inne materiały umożliwiające przeżycie?

Dla kogo:

  • fanów tajemnic i zagadek,
  • miłośników podróży,
  • fanów albumów, przewodników, wydań graficznych.

H.P. Lovecraft / Francoise Baranger „W górach szaleństwa”


W górach szaleństwa


Arkham, rok 1933. Wybitny geolog profesor Dyer dowiaduje się o planowanej wyprawie na Antarktydę, która za cel obiera sobie ten sam rejon, który on sam eksplorował dwa lata wcześniej. Dyer postanawia szczegółowo opisać tragiczne wydarzenia, jakie miały tam miejsce, a które w obawie, że zostanie uznany za szaleńca, zataił w raporcie z ekspedycji.

Ta niedługa historia Lovecrafta zainspirowała całe pokolenia autorów, a także twórców filmowych, od Johna Carpentera, reżysera „The Thing”, po Guillermo del Toro, który marzy o przeniesieniu tej historii na ekran. (ze strony wydawcy)

Dla kogo:

  • fanów ilustrowanej grozy,
  • miłośników kilkutomowych serii,
  • fanów twórczości Lovecrafta,
  • miłośników dużych książkowych formatów.

Olivier Guez „Zniknięcie Josefa Mengele”


Zniknięcie Josefa Mengele


Nazwany aniołem śmierci z Auschwitz, bawarski lekarz, znany był z przerażających eksperymentów, które wykonywał na więźniach w obozie śmierci w Oświęcimiu.

Autor w  sposób rzetelny, krok po kroku, podąża za zbrodniarzem wojennym, który przy pomocy biskupa kościoła katolickiego przybywa do Argentyny w 1949 roku. Chroniony przez władzę pod rządami Peróna wiedzie bogaty żywot, otaczając się innymi zbiegłymi nazistami, pielęgnując swoją nienawiść do narodu żydowskiego i oddanie nazistowskim Niemcom.

Dla kogo:

  • zainteresowanych tematyką wojenną oraz powojenną,
  • osób chcących uzupełnić informacje o osobach owianych złą sławą,
  • fanów niedługich historii.

Ira Levin „Dziecko Rosemary”


Dziecko Resomary


Lata sześćdziesiąte XX wieku, Nowy Jork. Świeżo upieczone małżeństwo, Rosemary i Guy Woodhouse’owie, decydują się na wynajem apartamentu w Bramford, jednej ze starych, luksusowych kamienic, i to mimo jej złej sławy. Jakiś czas później Rosemary zachodzi w ciążę podczas suto zakrapianego przyjęcia u swoich sąsiadów. Niemal od samego początku dręczą ją koszmary i halucynacje, dokucza uporczywy ból brzucha, a wokół niej zaczynają się dziać niewytłumaczalne zjawiska. Rosemary podejrzewa, że jej sąsiedzi nie są tym, za kogo się podają...

„Dziecko Rosemary” to jedna z najsłynniejszych powieści grozy wszech czasów. Napisana w surowym, oszczędnym stylu, z niespieszną, misternie skonstruowaną fabułą i mistrzowsko budowanym napięciem. Została także zekranizowana przez Romana Polańskiego.

Dla kogo:

  • fanów horroru i grozy,
  • fanów klasyki,
  • miłośników zjawisk paranormalnych,
  • fanów powieści ilustrowanych.

Kortko Dariusz, Pietraszewski Marcin „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”


Kukuczka


Czytelnik może zapoznać się z sylwetką niesamowitego polskiego taternika, alpinisty i himalaisty. Jerzy Kukuczka zasłynął ze swojej niezwykłej odwagi, bezkompromisowości, a nawet czasami brawury. Dzięki swojej wytrwałości i uporowi zdobył koronę Himalajów i Karakorum. Kortko i Pietrawszewski wspominają jednego z najwybitniejszych polskich himalaistów, bez sztucznej gloryfikacji. Mamy rzetelny obraz człowieka, o którym powinien wiedzieć każdy Polak, zwłaszcza ten, który kocha góry.

Dla kogo:

  • miłośników literatury górskiej,
  • fanów realiów polskich w latach 70. I 80 XX wieku,
  • osób lubiące biografie.

Natalia de Barbaro „Krwawnik, mniszek, ułudka”


Krwawnik, mniszek, ułudka


Natalia de Barbaro, znana czytelnikom z bestsellerowej książki „Czuła przewodniczka”, tym razem porusza serca i emocje czytelnika za pomocą wierszy, tłumaczonych aż na sześć języków. Twórczość Natalii de Barbaro jest przejmująca, intymna, a wiersze są melodyjne, miejscami tak delikatne, że sprawiają wrażenie aż kruchych. Zdecydowanie jestem fanką tego, w jak czuły sposób autorka przelewa na papier emocje.

Dla kogo:

  • fanów wierszy,
  • wrażliwych czytelników lubiących zatrzymać się przy lekturze.

Tove Jansson „Muminki Zebrane” Tom I oraz II


Muminki
 Zdjęcie w tle: Finmiki / Shutterstock.com


Tove Jansson była fińską pisarką, malarką i ilustratorką. Spędziła kilka lat na wyspie Klovharu w Zatoce Fińskiej. Czas ten zainspirował ją do stworzenia krótkich opowiadań o przygodach małych trolli. Jej twórczość, oprócz osłodzenia ciężkiej rzeczywistości wojennej, w sposób metaforyczny odnosiła się do katastrofizmu II wojny światowej. Pierwszy raz Muminki ujrzały światło dziennie 1945 roku i nieustannie budzą zachwyt na całym świecie.

Po wielkim sukcesie książek w kraju autorki, angielski wydawca zaproponował stworzenie serii komiksów o Muminkach, co przyniosło tym postaciom międzynarodową sławę, a książki zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym polski. Szczególnie polecam wydanie przygotowane przez wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Dla kogo:

  • dzieci i młodzieży,
  • fanów Muminków,
  • fanów pięknych wydań książkowych.

Mam nadzieję, że spośród zaproponowanych tytułów znajdziecie coś dla siebie! Już za tydzień trzecia, ostatnia część propozycji pod choinkę!

Zobacz: Brakuje Ci pomysłu na prezent? Najlepsze książki na Święta - część 1
Zobacz: Brakuje Ci pomysłu na prezent? Najlepsze książki na Święta - część 3

O autorce
Jestem nałogową czytelniczką wszystkiego, co wpadnie mi w ręce, dlatego zainwestuję w urządzenie zatrzymujące czas. Zajmuję się promocją i upowszechnianiem literatury pod marką "opowiemci", zrzeszającą wokół siebie miłośników książek. Jako twórczyni plebiscytu "opowiemci", honoruję twórców oraz kibicuję osobom i organizacjom, które dzielą się swoją literacką pasją w sieci. Współorganizatorka wydarzenia kulturalnego w Katowicach Blog Book Meeting i współautorka e-booka "#instabezściemy"

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł., Shutterstock

Źródło tekstu: wł.