DAJ CYNK

Cyberprzestępcy są coraz sprytniejsi, a gdy trzeba, będą współpracować

Anna Rymsza

Bezpieczeństwo

ESET zdradza sposób działania grupy InvisiMole

Jak działa siatka międzynarodowych cyberszpiegów? Czy wymieniają się informacjami? Jakie narzędzia stosują? Mamy odpowiedź na te pytania. Analitycy z ESET rozpracowali sposób działania grupy InvisiMole, która atakuje ambasady i jednostki wojskowe.

 

Specjaliści rozpracowali modus operandi grupy InvisiMole. Wiele miesięcy pracy zaowocowało odkryciem nie tylko narzędzi stosowanych przez szpiegów, ale też strategicznej współpracy z inną grupą.

Nowe narzędzia i wymiana doświadczeń

Grupa szpiegowska InvisiMole ponownie przyciągnęła uwagę analityków przez ataki na kilka podmiotów z sektora wojskowego i placówki dyplomatyczne. Ich działania między końcówką 2019 roku i czerwcem 2020 skupiły się na krajach Europy Wschodniej. Ze względów bezpieczeństwa nie zostały podane konkrety, ale możliwe, że polskie jednostki także były atakowane.

Zobacz: Smishing, czyli ataki przez SMS, są coraz większym zagrożeniem. Raport CERT Orange

ESET informował o działaniach grupy InvisiMole (niewidzialny kret – stąd zdjęcie zwierzęcia) w 2018 roku. Krety działają przynajmniej od 2013 i konsekwentnie rozwijają swój arsenał malware'u. Nad działaniami InvisiMole pracowali Anton Cherepanov i Zuzana Hromcová. Grupa została odkryta przy okazji cyberszpiegowskich operacji w Rosji i na Ukrainie, gdzie stosowane były dwa bardzo zaawansowane backdoory. Brakowało jednak informacji na temat tego, jak były wprowadzane do sieci celów i jak się rozprzestrzeniały.

Analiza stosowanych przez cyberprzestępców narzędzi w ogóle by się nie udała, gdyby nie współpraca z ofiarami. Pod tym względem dochodzenie specjalistów z ESET było wyjątkowe… i wyjątkowo owocne. Mam nadzieję, że ofiary złożonych ataków będą częściej i chętniej pracować z analitykami bezpieczeństwa dla dobra nas wszystkich. Zamiatanie ataków pod dywan nikomu nie służy.

Zobacz: Myślisz, że to propozycja pracy? Nie, to szpiedzy chcą dane twojej firmy

Dzięki pomocy ofiar udało się udokumentować i przeanalizować rozbudowany arsenał szkodliwych narzędzi, służących do dostarczania i przenoszenia backdoorów. Najciekawszym odkryciem okazała się współpraca InvisiMole z grupą znaną jako Gamaredon.

To Gamaredon przeciera szlaki, włamuje się do sieci ofiary i zdobywa odpowiednie uprawnienia w systemach. Jeśli jednak ofiara okaże się dostatecznie interesująca, wytaczane są ciężkie działa. Relatywnie prosty malware Gamaredonu ściąga zaawansowany backdoor InvisiMole. Dzięki temu krety są w stanie działać w ukryciu.

schemat działania ataków invisiMole

Grupa jest niesamowicie kreatywna. Łącząc szkodliwy kod z prawdziwymi narzędziami i podatnymi programami wykorzystuje nie jedną, ale cztery różne drogi wieloetapowego ataku. Cyberprzestępcy zadbali nawet o indywidualne szyfrowanie swojego malware'u dla każdej z ofiar, co znacząco utrudniło dochodzenie. Kod można odszyfrować jedynie na konkretnym komputerze ofiary. Wysyłanie próbek do badania w laboratorium nie wchodzi w grę. Do tego komunikacja z serwerem kontrolującym jest ukrywana przez tunelowanie DNS.

Zobacz: Smishing, czyli ataki przez SMS, są coraz większym zagrożeniem. Raport CERT Orange
Zobacz: Polska Grupa Zbrojeniowa "oddała" hakerom 4 mln złotych. Phishing działa na każdego

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ESET

Źródło tekstu: ESET, wł.