DAJ CYNK

Zamek elektroniczny może dać hakerom dostęp do domowej sieci

Mieszko Zagańczyk

Bezpieczeństwo

Zamek elektroniczny może dać hakerom dostęp do domowej sieci

Czy zamki elektroniczne są bezpieczne? Wbrew wielu opiniom – tak, co jednak nie znaczy, że są całkowicie pozbawione słabych punktów. Bitdefender wykrył w takim urządzeniu lukę, która umożliwia przejęcie danych uwierzytelniających do domowej sieci Wi-Fi.

Rozwój wynajmu nieruchomości online przyczynił się do wzrostu popularności inteligentnych zamków. Właściciel mieszkania nie musi spotykać się gośćmi, żeby przekazać im klucz, może to zrobić zdalnie. Jednym z dostawców tego typu rozwiązań jest August Home, firma należąca do szwedzkiej grupy ASSA ABLOY. Bitdefender postanowił przetestować popularny model tego producenta August Smart Lock Pro + Connect

Zobacz: Nowość z Polski: inteligentny zamek tedee z modułem GERDA. Sterowanie smartfonem i zegarkiem

Zamkiem można sterować za pomocą aplikacji na smartfon z wykorzystaniem Bluetooth, istnieje też możliwość zarządzania zdalnego – wtedy aplikacja łączy się przez internet z mostkiem Connect. Wszystkie polecenia przekazywane pomiędzy urządzeniami są szyfrowane i nie można ich przechwycić lub zmodyfikować. Dostęp do konta jest zabezpieczony i wykorzystuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Zobacz: CES 2020: Netatmo prezentuje Inteligentny Zamek i Klucze

Połączenia szyfrowane, więc gdzie problem?

Bitdefender wykrył poważną lukę w funkcjonowaniu systemu. Problem pojawia się, kiedy mostek Connect łączy się z siecią lokalną za pomocą Wi-Fi. Urządzenie przechodzi wówczas w tryb konfiguracji, co powoduje, że działa jako punkt dostępu. Użytkownik może połączyć się z nim za pomocą smartfonu, zaś aplikacja przekazuje dane logowania Wi-Fi

Ta wymiana danych uwierzytelniających nie jest w żaden sposób chroniona. Intruz nasłuchujący sieci, nawet bez logowania się do sieci, może przechwycić dane uwierzytelniające Wi-Fi. Ich pozyskanie nie pozwoliłoby hakerowi na odblokowanie drzwi wejściowych, ale umożliwiłoby przeprowadzenie ataków na sieć domową.

Bitdefender poinformował producenta o istniejącej luce osiem miesięcy temu. Niestety, usterka nie została naprawiona. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy Bitdefeneder wykrył błąd w zabezpieczeniach urządzeń należących do tzw. Internetu Rzeczy. W ubiegłym roku podobna wada została wykryta w dzwonku Ring Video Doorbell. Jednak w tym przypadku dostawca urządzenia po otrzymaniu informacji od Bitdefendera, podjął działania mające na celu wyeliminowanie luki.

Zobacz: DarkSide: nowe oprogramowanie ransomware
Zobacz: Sto dolarów, albo Twoje strony przestaną działać - nowa kampania w sieci

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: August Home

Źródło tekstu: Bitdefender