DAJ CYNK

Asteroida 2021 QM1 uderzy w Ziemię? Nie ma już wątpliwości

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Koniec świata odwołany. Przynajmniej na razie

W kosmosie sytuacja dynamicznie się zmienia, a wiele zmiennych w obliczeniach może wpłynąć na końcowy wynik. Wychodzi na to, że naukowcy się pomylili, co do asteroidy zmierzającej w kierunku Ziemi.

Nie tak dawno potężne teleskopy do badania kosmosu wykryły, że w stronę Ziemi leci asteroida. Niby nic nadzwyczajnego, gdyż przestrzeń kosmiczną przemierza niezliczona liczba takich obiektów. Wiele z nich przelatuje względnie blisko naszej planety, lecz nie było ryzyka, że którakolwiek w nią trafi.

Tym razem miało być inaczej. Naukowcy obawiali się, że Asteroida 2021 QM1 uderzy w Ziemię.

Najniebezpieczniejsza asteroida dla ludzkości

Ludzkość nie jest w stanie bronić się przed takim zagrożeniem z kosmosu. Pokazały to liczne konferencje, na które byli zaproszeni najwybitniejsi naukowcy w celu wzięcia udziału w symulacji takich scenariuszy.

Dlatego też odkrycie asteroidy 2021 QM1 uznano za bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzkości. Naukowcy z ESA określili obiekt jako "najbardziej niebezpieczną asteroidę znaną ludzkości". Dobrą wiadomością było to, że szacunkowo dopiero w okolicach 2052 roku dotarłaby do naszej planety. 

Jednak nie taka groźna

QM1 została zauważona w sierpniu 2021 r. przez obserwatorium Mount Lemmon z siedzibą w Arizonie, a dodatkowe obserwacje sprawiły, że jej ścieżka wydawała się bardzo niebezpieczna

Asteroida w pewnym momencie została zasłonięta przez Słońce, a gdy w końcu znowu mogliśmy ją zobaczyć okazało się, że nie jest tak groźna, jak wydawało się na początku.

Nie uderzy w Ziemię w 2052 roku. Nie zrobi tego wcale. W związku z tym, Europejska Agencja Kosmiczna usunęła ją z listy zagrożeń, na której znajduje się jeszcze 1,377 obiektów. Większość z nich (a możliwe, że wszystkie) jedynie przeleci w niedalekiej odległości od Ziemi bez ryzyka kolizji.

Ponowna obserwacja obiektu pozwoliła na oszacowanie jego rozmiarów. Średnica Asteroidy 2021 QM1 wynosi od 37 do 82 metrów.

Według NASA, jeżeli obiekt większy niż 25 metrów uderzyłby w Ziemię, skutki uderzenia mogłyby być widocznie tylko lokalnie. Natomiast jeśli asteroida byłaby większa niż kilometr, pokłosie uderzenia byłoby odczuwalne na całym świecie. 

Zobacz: Księżyc popsuty. Elon Musk wśród podejrzanych
Zobacz: Mars zagrożeniem dla ludzkości. Naukowcy ostrzegają

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: TheRegister