DAJ CYNK

Chwile grozy 11 km nad ziemią. Rakieta miliardera roztrzaskana

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Chwile grozy 11 km nad ziemią. Rakieta miliardera roztrzaskana

Rakieta Jeffa Bezosa doznała awarii. Kapsuła została awaryjnie wystrzelona, lecz na szczęście, lot był bezzałogowy, więc nie stała się krzywda żadnemu astronaucie.

Jeff Bezos jest jednym z pionierów kosmicznej turystyki. Jego firma przemysłu kosmicznego, Blue Origin, co jakiś czas organizuje załogowe loty w kosmos dla bogaczy i celebrytów. Do tej pory odbyło się 6 takich lotów, choć rakieta New Shepard startowała już 23 razy. Większość startów odbyła się bez załogi na pokładzie. Tak na szczęście było i tym razem.

Anomalia w pracy silnika

Wczoraj o 16:27 czasu polskiego z kosmodronu firmy została wystrzelona rakieta New Shepard. Na pokładzie kapsuły RSS H.G na szczęście nie znajdowała się żadna osoba, lecz 36 ładunków dostarczonych do testów przez różne firmy, w tym NASA.

Wszystko było już zaplanowane. Silnik rakiety miały ją wynieść na wysokość 80 km od Ziemi, a po ich wyłączeniu, razem z kapsułą, rakieta miała dolecieć do 100 km od powierzchni. Następnie rakieta miała spaść w miejsce, z którego wystartowała, a kapsuła zlecieć ze spadochronem chwilę później. Tak się jednak nie stało.

Wszystko przebiegało zgodnie z planem, do około minuty po starcie. Wtedy rakieta na wysokości około 11 kilometrów doznała nieznanej jeszcze anomalii pracy silnika, New Shepard zmieniła nachylenie lotu, co spowodowało, że zadziałały czujniki bezpieczeństwa, które oddzieliły od niej kapsułę. System ten został stworzony, by uchronić załogę w przypadku ryzyka eksplozji rakiety podczas startu. 

To druga anomalia w historii lotów New Shepard. Pierwsza zdarzyła się podczas jej debiutu w 2015 roku, kiedy booster pierwszego stopnia nie zdołał wylądować i rozbił się o Ziemię. 

Zobacz: Pudło przyszłości. To cacuszko pomoże skolonizować Marsa
Zobacz: Krab bateria. Szalona teoria staje się faktem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Blue Origin

Źródło tekstu: Space.com