DAJ CYNK

Kielce kosmiczną stolicą Europy? Do startu 4 dni

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Już wkrótce najlepsze łaziki już nie tylko Europy, ale też świata zaprezentują swoje możliwości na torze w Kielcach. Kilka polskich drużyn powalczy o wysoki wynik podczas European Rover Challenge.

Już w najbliższy weekend (15–17 września) pasjonaci robotyki i eksploracji kosmosu z całego świata będą mogli śledzić zawody European Rover Challenge. Na specjalnie zaprojektowanym torze marsjańskim zmierzy się 25 drużyn z 12 krajów, które wcześniej zostały wyłonione w zawodach kwalifikacyjnych. Zawody łazików odbędą się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, ale prelekcje oraz pokazy im towarzyszące będzie można obejrzeć również online. Wstęp na wydarzenie i towarzyszącą mu Strefę Inspiracji jest bezpłatny, a program ERC 2023 pełen będzie atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

ERC 2023. Jakie przygotowano atrakcje? 

Każdy z kolejnych dni ERC 2023 będzie poświęcony innemu zagadnieniu. W piątek uczestnicy przeniosą się na Marsa – aby spotkać dr. Robert Zubrina, światowej sławy eksperta ds. Marsa i założyciela The Mars Society. Będzie także wyjątkowa okazja porozmawiać z szefem polskiego inkubatora biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC Poland), aby dowiedzieć się, jakie możliwości finansowe czekają na startupy i osoby z pomysłami na wykorzystanie technologii kosmicznych. 

W sobotę, podczas „Artemis Day”, specjaliści w zakresie kosmicznych technologii skupią się na powrocie człowieka na Księżyc, pozyskaniu jego zasobów oraz wykorzystaniu go jako platformy startowej dla dalekich misji kosmicznych. Z kolei w niedzielę ERC powróci na Ziemię, a zaproszeni goście będą rozmawiać o wykorzystaniu danych satelitarnych, o tym jak chronić naszą planetę dzięki technologiom kosmicznym oraz o ich roli w codziennym życiu każdego z nas.

Unikalną wartością ERC jest obecność wybitnych ekspertów w zakresie technologii kosmicznych, których można będzie spotkać na żywo w czasie wydarzenia. Wśród prelegentów tegorocznej edycji zobaczymy m.in.: Sławosza Uznańskiego, polskiego astronautę projektowego ESA, Lesa Johnsona, fizyka, nagradzanego autora książek science-fiction i inżyniera NASA, Sheli Brunswick, dyrektorkę operacyjną Space Foundation, Alessandro Golkara, specjalistę od Nanosatelitów i Konstelacji Satelitarnych oraz profesora na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, Jamesa Skinnera, geologa NASA, tworzącego mapy innych planet, Raphaela Roettgena, E2MC Ventures, funduszu venture capital wspierającego firmy z sektora kosmicznego.

Wśród gości ERC spotkamy także dr Annę Burzykowską zarządzająca w ESA infrastrukturą Programu Obserwacji Ziemi Copernicus oraz popularyzatorów nauki: dr. Tomasza Rożka i Piotra Koska ze znakomitego kanału Astrofaza. Pełną listę tegorocznych ekspertów można znaleźć na stronie roverchallenge.eu.  

Zobacz: Fenomen na Marsie. Chodzi o tlen
Zobacz: Nietypowe zjawisko w kosmosie. Gwiazda wielkości Słońca jest pożerana

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Materiały prasowe

Źródło tekstu: Materiały prasowe oprac. własne