DAJ CYNK

Indie nie wciskają hamulca. Wysłali kolejną sondę

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Ledwie pod koniec zeszłego miesiącu udało się Indiom umieścić swój lądownik na Księżycu, a już idą za ciosem. ISRO poinformowało o pomyślnym starcie swojej kolejnej sondy.

W połowie lipca byliśmy świadkami tego, jak rakieta Launch Vechicle Mark III wyniosła w przestrzeń kosmiczną lądownik Vikram w ramach misji Chandraayan-3. Ten po ponad miesiącu dokonał udanego lądowania w okolicach południowego bieguna Srebrnego Globu. Tym samym są czwartym krajem, któremu udało się umieścić własną maszynę na powierzchni Księżyca. Wcześniej udało się to tylko Stanom Zjednoczonymi, Chinom i Związkowi Radzieckiemu. 

Indie wysyłają sondę, która będzie obserwować Słońce

Wszystko wskazuje na to, że Indie nie zamierzają poprzestać na Księżycu. W kręgu ich zainteresowań znalazło się również Słońce. ISRO poinformowało, że w sobotę 2 września o godzinie 8:20 czasu polskiego udało im się wystrzelić sondę Aditya-L1. Odbyło się to z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan z wykorzystaniem systemu nośnego Polar Satelite Launch Vehicle. 

Sonda została umieszczona na niskiej orbicie okołoziemskiej. Następnie wykorzysta własny napęd, by poruszać się w kierunku punktu Lagrange'a (L1). Według szacunków sonda dotrze do miejsca docelowego za około 4 miesiące. 

Sonda Adaitya-L1 skupi się w całości na podglądaniu Słońca. W tym celu została zaopatrzona w aż siedem instrumentów do obserwowania centralnej gwiazdy Układu Słonecznego w różnych długościach fal światła, w tym w spektrum widzialnym, w ultrafiolecie i w zakresie promieniowania rentgenowskiego. Sonda w głównej mierze skupi się na badaniu zewnętrznych warstw Słońca i przyłoży dużą wagę do zbierania danych meteorologicznych Słońca, dzięki czemu będziemy mogli lepiej zrozumieć dynamikę tamtejszych wiatrów. 

Zobacz: Spędzili pół roku w kosmosie. W końcu wrócili na Ziemię
Zobacz: Klęska Rosji. NASA pokazuje wrak

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ISRO

Źródło tekstu: ISRO