DAJ CYNK

Indie się nie patyczkują. To będzie prawdziwy podbój kosmosu

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Kosmos

Indie podbój kosmosu

Indie mają kosmiczne plany i to dosłownie. Tamtejszy rząd zatwierdził właśnie ogromny pakiet, w ramach którego kraj ten chce docisnąć gazu w powrocie na Księżyc. Ma w tym pomóc nie tylko kontynuacja misji Chandrayaan, ale też budowa modułów stacji kosmicznej.

Rząd w Indiach przyjął właśnie plan zrealizowania kolejnej misji Chandrayaan – tym razem z numerem 4, której celem jest lepsze poznanie Księżyca. W planie jest między innymi pobranie próbek z powierzchni oraz transport materiałów na Ziemię – podają indyjskie media, na które powołuje się portal naukawpolsce.pl. Ale to jeszcze nie koniec kosmicznych planów Indii. Kraj ten bowiem zatwierdził plan misji Venus Orbiter oraz budowę pierwszego modułu stacji kosmicznej Bharatiya Antariksh.

Księżyc, Wenus i stacja kosmiczna

Sama kontynuacja misji Chandrayaan będzie już kosztownym przedsięwzięciem. Jej budżet ma wynosić około 253 miliony dolarów. To przeszło trzy razy więcej niż poprzedniczka, Chandrayaan-3, która wylądowała na południowym biegunie Księżyca z lądownikiem „Vikram” oraz łazikiem „Pragyan”. Tym razem Indie chcą skupić się także na opracowaniu technologii niezbędnej do przyszłych lotów na Księżyc. Misja Chandrayaan-4 ma zakończyć się za około 3 lata.

To jednak nie koniec planów tego kraju w podboju kosmosu. Poza planowanym lądowaniu astronautów na Księżycu do 2040 roku, Indie chcą też przyjrzeć się bliżej Wenus. Z tego powodu tamtejszy rząd zatwierdził prawie 150 milionów dolarów na misję Venus Orbiter (VOM), której start zaplanowano na marzec 2028 r. Jej głównym celem jest zbadanie procesów zachodzących na powierzchni i pod powierzchnią Wenus oraz w atmosferze tej planety.

Swego rodzaju wisienką na torcie może być zatwierdzona właśnie przez rząd rozbudowa pierwszego modułu stacji kosmicznej Bharatiya Antariksh (BAS-1). Jego start planowany jest najpóźniej do 2028 r. Jak podaje portal naukawpolsce.pl, całkowite finansowanie programu Gaganyaan, którego celem jest budowa statku orbitalnego dla astronautów, zostało przy tym zwiększone do kwoty ponad 358 mln dol.

Zobacz: Polacy z prestiżowym kontraktem. Biorą udział w misji NASA i ESA
Zobacz: Odkryto coś, czego mało kto się spodziewał. To prawdziwy potwór

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: isro.gov.in

Źródło tekstu: naukawpolsce.pl, PAP