DAJ CYNK

Japonia i Indie nie zdejmują nogi z gazu. Chcą wspólnie podbić Księżyc

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Zachęcone dotychczasowymi sukcesami agencje kosmiczne postanowiły współpracować w celu eksploracji Księżyca. Japonia i Indie planują wspólną misję już na 2025 rok.

Coraz więcej państw kieruje swój wzrok w stronę przestrzeni kosmicznej. W ostatnim czasie Indie z sukcesem wysłały na Księżyc swój lądownik Vikram w ramach misji Chandrayaan-3. Był to wielki sukces ISRO, dzięki któremu Indie stały się czwartym krajem na świecie, który wysłał swoje roboty na powierzchnię Srebrnego Globu. Sama agencja ani myśli teraz hamować. 

JAXA i ISRO wezmą udział we wspólnej misji księżycowej

Agencje kosmiczne Japonii i Indii porozumiały się ze sobą jeszcze w 2019 roku, więc na długo przed wielkim sukcesem misji Chandrayaan-3. Według JAXA misja ma wystartować nie wcześniej niż w 2025 roku na nowej japońskiej rakiecie H3. Agencja znajduje się obecnie w podstawowej fazie projektowania łazika, a zespoły przeprowadzają testy w piasku mającym symulować księżycowy regolit – drobny pył pokrywający powierzchnię Księżyca. Testy sprawdzą, czy pojazd może realizować swoje kluczowe cele naukowe na Księżycu.

Celem LUPEX, bo tak nazywa się wspólna misja, jest badanie Księżyca w poszukiwaniu wody. Agencjom zależy zarówno na sprawdzeniu ilości, jak i jakości cieczy, którą mają nadzieję odnaleźć w okolicach południowego bieguna Srebrnego Globu. Łazik, który w tym celu zostanie wysłany na powierzchnię Księżyca, będzie w pełni autonomiczny i będzie w stanie wwiercić się w podłoże w celu pobrania próbek. Te zostaną przeanalizowane przez instrumenty wewnątrz łazika.

Zobacz: Sekret Marsa. Poszuka go nowy algorytm
Zobacz: Odnaleziono drugą Ziemię? Fascynujący sekret egzoplanety K2-18b

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: JAXA

Źródło tekstu: JAXA