DAJ CYNK

Człowiek na Marsie? Najnowsze badania pokazują, że to mało realne

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Kosmos

Człowiek na Marsie? Najnowsze badania pokazują, że to mało realne

Czy człowiek kiedykolwiek skolonizuje kosmos? Naszymi najbliższymi celami są Księżyc oraz Marsa, ale najnowsze badania pokazują, że to na razie mało realna opcja.

Ziemia powoli staje się dla ludzkości za mała. Brzmi to trochę jak wizja z filmu science-fiction, ale prawda jest taka, że zasoby naszej planety nie są nieskończone. Dlatego już teraz myślimy o podbiciu kosmosu. W pierwszej kolejności chcemy stworzyć bazy na Księżycu, a później też na Marsie. Elon Musk twierdzi, że uda się to zrobić w ciągu najbliższych 10 lat. Jednak czerwona planeta nie przyjmie nas z otwartymi ramionami.

Człowiek na Marsie?

Naukowcy z University College London przeprowadzili badania, które pokazują, że kolonizacja Marsa nie będzie łatwym zadaniem. Przede wszystkim dlatego, że organizm ludzki nie jest przyzwyczajony do kosmicznych podbojów. Dla astronautów dłuższe przebywanie na Czerwonej Planecie może skończyć się poważnymi konsekwencjami.

Badania naukowców udowodniły, że loty kosmiczne drastycznie wpływają na strukturę i funkcje nerek. Już wcześniej było wiadomo, że promieniowanie kosmiczne prowadzi do uszkodzeń, ale teraz znaleziono jeszcze jedną przyczynę.

Jeśli nie opracujemy nowych sposobów ochrony nerek, powiedziałbym, że chociaż astronauta może dotrzeć na Marsa, to może potrzebować dializy w drodze powrotnej.

- powiedział dr Keith Siew, główny autor badania.

Negatywny wpływ lotów kosmicznych na zdrowie astronautów nie jest niczym nowym. Naukowcy od lat wiedzą, że mają one wpływ między inny na utratę masy kostnej, osłabienie serca czy też wzrok. Wielu astronautów boryka się też z kamieniami nerkowymi. Jednak najnowsze badanie UCL jest najbardziej szczegółowym spojrzeniem na problem.

Naukowcy przeprowadzili między innymi badania na myszach i szczurach, które miały zasymulować 1,5- i 2,5-roczny pobyt na Marsie. Pokazały one, że w takim okresie dochodzi do przebudowy nerek. Kanaliki nerkowe odpowiedzialne za precyzyjne dostrajanie równowagi wapniowej i solnej wykazują oznaki kurczenia się po mniej niż miesiącu przebywania w przestrzeni kosmicznej.

Zdaniem autorów wpływ na to ma w głównej mierze mikrograwitacja, a nie promieniowanie kosmiczne. To o tyle problematyczne, że trudno się przed nią uchronić. Dlatego konieczne może być opracowanie nowych leków, które wspomogłyby organizm kosmiczny kolonizatorów.

Zobacz: Sensacja na Marsie. Wszystko widać na zdjęciu
Zobacz: Enceladus jak kosmiczna Islandia. ESA: Lecimy tam!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: TechSpot