DAJ CYNK

Obserwuj niebo. Ostatni raz coś takiego widzieli Neandertalczycy

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Jedna z najbardziej interesujących komet ponownie zawitała w Układzie Słonecznym. Ostatni raz do tego doszło 50 tysięcy lat temu, czyli zjawisko mogli na niebie zaobserwować Neandertalczycy.

Aktualnie przez nasz Układ Słoneczny przemierza kometa C/2022 E3 (ZTF), którą po raz ostatni gołym okiem można było zaobserwować około 50 tysięcy lat temu. Wspomniane ciało niebieskie zeszłego dnia znalazło się w peryhelium, czyli najbliżej położonym Słońca punkcie na swojej orbicie. Warto jednak zauważyć, że to nie koniec jej podróży i w najbliższym czasie będzie stawać się coraz jaśniejszym punktem na naszym niebie.

Kometa C/2022 E3 (ZTF) - co trzeba o niej wiedzieć?

C/2022 E3 (ZTF) jest kometą długookresową, która po raz pierwszy została zaobserwowana w marcu 2022 roku przez astronomów Bryce'a Bolina i Franka Masciego z użyciem sondy Zwickiy Transient Facility (ZTF). Pochodzi ona najprawdopodobniej z Obłoku Oorta i po raz ostatni przelatywała w tak bliskiej odległości od Ziemi około 50 tysięcy lat temu. Wtedy po Ziemi chodzili jeszcze Neandertalczycy.

Aktualnie kometa minęła już peryhelium, lecz to nie koniec jej przygody w Układzie Słonecznym, gdyż stale zbliża się do Ziemi i będzie coraz lepiej widoczna. Istnieje szansa, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych będzie można zobaczyć jej przelot gołym okiem. Szansę na jej zobaczenie będziemy mieli od 24 stycznia do 10 lutego, przy czym najjaśniejsza będzie na początku lutego. W celu podziwiana tego zjawiska warto udać się poza miasto, w miejsce, gdzie zanieczyszczenie świetlne będzie mniej zauważalne.

Zobacz: Ma miliony lat i pochodzi z Marsa. Może odpowiedzieć na ważne pytanie
Zobacz: Amerykanie straszą Chinami. Chodzi o Księżyc

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: C/2022 E3 (ZTF) fot. Dan Bartlett

Źródło tekstu: Space.com