DAJ CYNK

Rosja będzie budować na Księżycu. Wzięła Chiny do spółki

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Rosja będzie budować na Księżycu. Wzięła Chiny do spółki

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że Rosja i Chiny chcą zbudować bazę badawczą na Księżycu. Jednak teraz zdradzono, w jaki sposób będzie ona zasilana.

Supermocarstwa przemysłu kosmicznego nie ukrywają swoich planów względem Księżyca. Zarówno Chiny, jak i Stany Zjednoczone chcą nie tylko wysłać człowieka na powierzchnię Srebrnego Globu, lecz w dalszej perspektywie również stworzyć tam warunki do życia i prowadzenia badań w postaci habitatów. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie wielu przygotowań. Chiny chcą zasilać swoją bazę energią pozyskiwaną w wyniku pracy reaktora jądrowego.

Reaktor jądrowy na Księżycu

Jednym z największych wyzwań przed stworzeniem księżycowych habitatów jest zapewnienie warunków umożliwiających podtrzymanie życia. Bazy do przetrwania będą potrzebowały niemałych ilości energii. Skąd ją wziąć? Chiny i Rosja chcą wykorzystać reaktor jądrowy.

Współpraca Roskosmosu i Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej nie jest niczym nowym. Jeszcze w 2021 roku instytucje ujawniły, że zamierzają zbudować na Księżycu wspólną bazę o nazwie Międzynarodowa Stacja Badawcza Księżyca (ILRS), która, jak twierdzą, będzie „otwarta dla wszystkich zainteresowanych” krajów i partnerów międzynarodowych.

Ostatnio Roskosmos wydał kolejne oświadczenie, w którym poinformował o tym, że wspólnie z CNSA podejmą próbę stworzenia reaktora jądrowego, który potencjalnie będzie w stanie zasilić ich stację badawczą.

Dziś poważnie rozważamy projekt – gdzieś na przełomie 2033–2035 r. – dostarczenia i zainstalowania jednostki energetycznej na powierzchni Księżyca wspólnie z naszymi chińskimi kolegami

- powiedział dyrektor generalny Roscosmos Jurij Borysow rosyjskiemu państwowemu serwisowi informacyjnemu TASS.

Jurij Borysow, dyrektor Roskosmosu zdradził, że konstrukcja reaktora odbędzie się bez fizycznego udziału człowieka, a rozwiązania technologiczne niezbędne do dokonania tego "są prawie gotowe".  

Zobacz: NASA: tlenu na Europie wystarczy dla miliona osób
Zobacz: Elektryki będą tańsze niż auta spalinowe, i to już za chwilę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: Live Science