DAJ CYNK

Sensacja na Marsie. Chodzi o frytki i nie, nie przewidziałeś się

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Sensacja na Marsie. Chodzi o frytki i nie, nie przewidziałeś się

Naukowcy zbadali, jak popularne sposoby przyrządzania posiłków sprawdzą się w warunkach mikrograwitacji. Okazuje się, że astronauci będą mogli liczyć na smażone dania.

Posiłki w kosmosie mogą nam się kojarzyć z różnego rodzaju pastami w tubkach, gdyż właśnie do tego przyzwyczaiły nas filmy i seriale Science Ficiton. W rzeczywistości astronauci przynajmniej w teorii będą mogli żywić się wcale nie gorzej niż na Ziemi. Ostatnie badania pokazały, że smażenie jest skutecznie również w warunkach mikrograwitacji i nieważkości.

Frytki na Marsie? To możliwe!

Co prawda dalekie wycieczki na Marsa nadal pozostają bardzo odległymi planami, lecz ponowne umieszczenie człowieka na Księżycu jest już kwestią zaledwie kilku lat. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, jaki pokarm będą spożywać osoby, które zamieszkają w planowanych habitatach. W tym celu naukowcy postanowili sprawdzić, jak nieważkość i mikrograwitacja wpływa na procesy przygotowywania posiłków.

Eksperymenty przeprowadzone przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) wykazały, że smażenie działa nawet w mikrograwitacji występującej w kosmosie. Badania mogą pomóc określić, jakie procesy gotowania i żywność będą dostępne dla astronautów podczas eksploracji obcych światów.

To ważne odkrycie, gdyż do tej pory spekulowano, że bez wpływu grawitacji lub przy bardzo słabej grawitacji bąbelki powstające podczas procesu smażenia mogą pokrywać ziemniaki, chroniąc je warstwą pary, która uniemożliwia prawidłowe przygotowanie frytek.

Eksperyment został przeprowadzony w ramach kampanii parabolicznych lotów. Samolot wzlatuje na odpowiednią wysokość, po czym drastycznie ją obniża, przez co powstaje krótki okres nieważkości. 

Zobacz: Życie pozaziemskie? Może być bliżej niż sądzimy
Zobacz: Chiny szokują. Stworzą konstrukcję wokół Księżyca

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: ESA