DAJ CYNK

Kolejny sprzęt NASA umiera na Marsie. Podesłano ostatnie zdjęcie

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

NASA oddaje hołd jednemu ze swoich lądowników marsjańskich, który już wkrótce może przestać działać. Pracę na Czerwonej Planecie rozpoczął na początku 2019 roku w ramach programu Discovery.

Człowiek jeszcze nie postawił swojej stopy na Marsie, lecz udało mu się wysłać wiele maszyn, które eksplorację planety prowadzą za ludzkość. Nic nie trwa wiecznie, szczególnie maszyny na odległej i nieprzyjaznej planecie bez dostępu do prac konserwacyjnych. Właśnie zostaliśmy poinformowani o tym, że jeden z lądowników NASA ma coraz mniej czasu i podesłał być może ostatnie swoje zdjęcie.

NASA InSight już wkrótce przestanie pracować

NASA InSight został wystrzelony w kosmos 5 maja 2018 roku w ramach programu Discovery z nadzieją na dotarcie na powierzchnię Marsa. Lądownik rozpoczął swoją pracę na Czerwonej Planecie na początku 2019 roku, gdy osiadł na wulkanicznej równinie Elysium Planitia. Celem maszyny było przeprowadzenie badań geofizycznych z uwzględnieniem pomiarów sejsmologicznych. 

Teraz na oficjalnym profilu NASA Insight na Twitterze pojawił się post, w którym możemy przeczytać, że kończy mu się zasilanie, lecz czas maszyny spędzony na Marsie był bardzo produktywny i owocny. Udostępniona fotografia jest być może ostatnią, jaką przesłał lądownik przez całkowitym wyłączeniem się.

Powodem takiego obrotu spraw jest wszechobecny pył na Marsie, co w połączeniu z mocnymi trąbami powietrznymi sprawiło, że panele słoneczne lądownika zostały przysłonięte grubą warstwą piasku i nie są w stanie produkować wystarczającej ilości energii, by podtrzymać funkcjonowanie maszyny. Podobny los spotkał w 2019 roku łazik Opportunity, którego panele słoneczne zostały pokryte tak gęstą warstwą kurzu, że nie dało się jej już strącić. 

Zobacz: Tajemnica Marsa rozwikłana. NASA wszystko nagrała
Zobacz: Oto baterie przyszłości. Mogą działać czterokrotnie dłużej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: NASA