DAJ CYNK

NASA potrzebuje pomocy. Sama sobie nie poradzi

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Kosmos

NASA wzywa na pomoc. Chodzi o nasze słońce

NASA potrzebuje pomocy w swoich badaniach. Poprosiło o nią zwykłych obywateli.

Kiedy myślimy "NASA", to raczej nie w kontekście tego, że czegoś nie da się zrobić. Wręcz przeciwnie - kosmiczna agencja USA ma na swojej liście wiele imponujących dokonań, począwszy od wysłania człowieka w kosmos, posłanie satelitów Voyager poza granice układu słonecznego, aż po sfabrykowanie lądowania na Księżycu.

(To ostatnie to oczywiście żart - tak dla jasności.)

NASA potrzebuje milionów zdjęć zaćmienia słońca. Dla nauki

W każdym razie niewiele jest rzeczy, których NASA dokonać nie może. A jednak w niektórych przedsięwzięciach agencja musi korzystać z pomocy zwykłych obywateli. Tym razem o taką pomoc poproszono mieszkańców USA w związku z zaćmieniem słońca, które ma nastąpić w kwietniu 2024.

NASA liczy na pomoc milionów domorosłych naukowców, od których oczekuje jednej prostej rzeczy: wykonania zdjęcia zaćmienia smartfonem i wysłania go za pośrednictwem specjalnie przygotowanej aplikacji, SunSketcher 2024.

Zebrane w ten sposób dane poza samym obrazem zawierać mają także informacje na temat czasu i lokalizacji wykonania zdjęcia. W ten sposób badacze mają zamiar uzyskać dużo dokładniejszy wgląd w zjawisko, niż byliby to w stanie zrobić samodzielnie.

Głównym przedmiotem zainteresowania naukowców z NASA są tzw. perły Baily'ego. Mowa tu o jaśniejszych punktach światła, które można zaobserwować w pobliżu krawędzi słońca w trakcie pełnego zaćmienia. Dzięki pomocy hobbystów eksperci mają nadzieję dokładnie prześledzić moment startu i zakończenia zjawiska w poszczególnych lokalizacjach na trasie zaćmienia.

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa. Bardzo podobny projekt uruchomiono przy okazji zaćmienia słońca w sierpniu 2017.

Zobacz: Sensacja na Marsie. Nowe odkrycie od razu budzi skojarzenia
Zobacz: Nietypowe zjawisko w kosmosie. Gwiazda wielkości Słońca jest pożerana

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Space.com