DAJ CYNK

Pętla plazmy większa od Ziemi. Wszystko nagrano

Anna Rymsza

Kosmos

Słońce Miguel Claro

Nad powierzchnią Słońca tańczy pętla plazmy. Niesamowity widok możemy zobaczyć na filmie.

Nasza gwiazda szykuje taki spektakl co jakiś czas, a pasjonaci fotografii starają się go uwiecznić. Tu nie było inaczej. Fotograf Miguel Claro z Portugalii uważnie obserwował zjawisko i zrobił serię zdjęć, z której przygotował następnie film poklatkowy.

Przy okazji Claro oszacował rozmiar obłoku wyrzuconej plazmy. Był znacznie większy niż nasza planeta w całości.

Giants of the Solar System - Two Days in a Row Shows a Large Prominence Evolving from Miguel Claro on Vimeo.

Obłok plazmy większy od całej Ziemi

Takie zjawiska są następstwem protuberancji. To jasna struktura z relatywnie chłodnej plazmy (kilka do kilkudziesięciu tysięcy kelwinów), uwięzionej przez pole magnetyczne, widoczna często tuż nad koroną Słońca przez krótki czas. W końcu dochodzi do wybuchu i koronalnego wyrzutu masy – gigantycznego obłoku plazmy. To on uprawia tańce, zdradzając przy tym działanie pola magnetycznego.

Claro fotografował protuberację z 6 i 7 lutego 2022 r. i w tym samym roku został nagrodzony za jedno ze zdjęć w serii. Pomiar wykonany z użyciem pikseli zdjęć pozwolił mu oszacować, że tańcząca plazma stworzyła obłok około 10-krotnie większy od Ziemi. Właściwie to 10-krotnie wyższy, bo rozciągał się na znacznie większą odległość. Na filmie można zobaczyć orientacyjnie naniesione rozmiary planet Układu Słonecznego.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Miguel Claro

Źródło tekstu: Miguel Claro, Space.com