DAJ CYNK

Tu jest 2x więcej wody niż na Ziemi. To dlatego NASA tam leci

Jakub Krawczyński

Kosmos

europa misja nasaNASA właśnie udostępniła zdjęcia jednego z księżyców Jowisza - Europy. 10 października rozpocznie się misja z użyciem największego statku jaki posłała do tej pory amerykańska agencja. Przyświeca mu szczytny cel.

Dalsza część tekstu pod wideo
 

Ocean dwukrotnie większy od wód na Ziemi

Sonda Europa Clipper ma ponad 30 metrów długości i wkrótce wyruszy na misję badania Europy, jednego z 4 Galileuszowych (tj. największych) księżyców Jowisza. Start jest przewidziany na 10 października 2024 r. Z tej okazji NASA opublikowała zdjęcie sondy Galileo z 1998 r. pokazujące chaotyczny krajobraz Europy, pod której lodową skorupą ewidentnie znajduje się coś w rodzaju oceanu, którego istnienia naukowcy nie są jednak na 100% pewni.

europa misja nasaZdjęcie Europy z misji Galileo z 1998, fot. NASA / JPL-Caltech / Orion Moon

Europa Clipper ma zamiar definitywnie dowieść, czy istnieje pod powierzchnią księżyca ocean. Pomimo, że Europa jest cztery razy mniejsza od Ziemi, astronomowie spekulują, że ocean na księżycu Jowisza może być dwukrotnie większy od wszystkich wód na naszej planecie.

W tym celu sonda wykona około 50 przelotów w bliskiej odległości od powierzchni Europy rejestrując obraz i zbierając dane. Na tej podstawie naukowcy z NASA będą mogli odpowiedzieć na pytanie, czy księżyc mógłby mieć odpowiednie warunki do życia.

Europa Clipper najeżony jest wręcz technologią, w tym wieloma kamerami o bardzo wysokiej rozdzielczości, georadarem penetrującym grunt, a nawet urządzeniem pomiarowym które pobierze cząstki Europy wyrzucone w kosmos po kontakcie z meteorytami.

Sonda po przebyciu podróży na odległość 2,9 miliarda kilometrów ma dotrzeć do Europy w 2030 roku, a zbieranie danych zajmie jej 3,5 roku.

Naukowcy na ich podstawie będą próbowali wywnioskować, czy ten oceaniczny świat posiada źrodło energii i czy można tutaj znaleźć podstawowe budulce życia, takie jak na przykład węgiel, a także czy może rozwijać się tutaj życie.

Zobacz: Ta planeta to prawdziwy ślimak. Ma coś wspólnego z naszym Jowiszem
Zobacz: Jowisz rozbłysnął na zielono. Skąd bierze się efektowne światło?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: joshimerbin / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Mashable