DAJ CYNK

Tajemnica Urana rozwikłana. Zajęło to 40 lat

Karolina Mirosz (mkina)

Kosmos

Tajemnica Urana rozwikłana. Zajęło to 40 lat

Wiele wskazuje na to, że pod dwoma księżycami Urana, Arielem i Mirandą, mogą znajdować się aktywne oceany. NASA planuje wysłać sondę na planetę pod koniec dekady.

Czasopismo Geophysical Research Letters, opublikowało badania, w których naukowcy wskazują, że dwa księżyce Urana, Ariel i Miranda, mogą kryć aktywne oceany pod lodową powierzchnią. Badacze z Johns Hopkins University w USA tłumaczą, że dowodem jest wyrzucanie materii w przestrzeń kosmiczną.

Uran posiada łącznie 27 księżyców, ale tylko pięć z nich zaklasyfikować można jako duże. Należą do nich Tytania, Oberon, Umbriel, Ariel i Miranda.

Jedyną sondą na Uranie był Voyager 2. 40 lat temu

W pobliżu planety i księżyców w 1986 roku znalazła się sonda Voyager 2. Wykonała ona jedyne zdjęcia tych ciał niebieskich. Na podstawie uzyskanych materiałów naukowcy mogli jednak stwierdzić, że pięć wymienionych księżyców składa się ze skały i lodu oraz jest pokrytych kraterami.

Obrazy pokazywały także prawdopodobne oznaki wyrzucenia wody w przestrzeń kosmiczną i zamarzania jej na powierzchni z powodu bardzo niskiej temperatury.

Zjawisko to nazywane jest kriowulkanizmem i powoduje uwalnianie się mieszaniny wody, amoniaku lub metanu spod zamarzniętej skorupy. Dowodem na zachodzenie wymienionego procesu są m.in. grzbiety, doliny oraz fałdy występujące na powierzchni.

Zaskakujące odkrycie między księżycami

Zdjęcia wykonane przez Voyager 2 mają niestety zbyt niską rozdzielczość, która ogranicza możliwości naukowców co do przedstawienia dowodów na niedawną lub przeszłą aktywność oceanów.

Odkrycia aktywności na księżycach dokonano po ponownym przeanalizowaniu materiałów pochodzących z sondy. Narzędzie pomiarowe Low-Energy Charged Particle wykryło w 1986 roku cząstki niskoenergetyczne, podczas przemieszczania się obok ciał niebieskich. Uzyskane dane sugerują niezwykłą aktywność plazmy pomiędzy dwoma księżycami. Wytłumaczeniem tego może być para wodna uwalniająca się z planety lub wyrzut wody w wyniku erupcji.

Chociaż na księżycach mogą istnieć oceany podpowierzchniowe, prawdopodobnie znajdują się znacznie głębiej niż odkryte wcześniej pokłady wody na księżycach Jowisza. Powodem jest niższa temperatura. co skutkuje grubszą pokrywą lodową.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Vadim Sadovski / Shutterstock

Źródło tekstu: HVG, oprac. własne