DAJ CYNK

Niedługo zrozumiesz swojego psa? Naukowcy testują rozwiązanie

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Nauka

Psy szczekanie AI

Sztuczna inteligencja rozpycha się łokciami na różnych obszarach naszego życia. Czasem bywa nawet przy okazji przydatna. A czasem może pomagać w rozwiązaniu pozornie abstrakcyjnych problemów jak znaczenie szczekniecia psa.

Nad zastosowaniem sztucznej inteligencji do lepszego zrozumienia psów pracował zespół Laboratorium Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Michigan w USA. Zastosowane rozwiązanie skupiało się na lepszym rozróżnianiu nastroju psa na bazie jego szczekania. Co więcej, badacze próbowali też sprawdzić czy AI jest w stanie pomóc, by na tej samej próbce trafnie zidentyfikować wiek, płeć oraz rasę psa.

Ludzi i psy są podobni?

Bazą do tego eksperymentu były modele wyszkolone na ludzkiej mowie. Do tej pory nie istnieje porównywalna baza danych dla psów. Między innymi przez trudność do ich zdobycia i odpowiedniego zarejestrowania – wskazuje główny autor badania, Artem Abzaliev, na łamach bbc.com. Jednak jego zespół, zamiast pozyskiwać nowy materiał, postanowił sprawdzić czy można w zamian oprzeć się na podobnych badaniach przeprowadzonych na ludzkiej mowie.

Ku pewnemu zaskoczeniu okazało się, że dźwięki i wzorce pochodzące z ludzkiej mowy mogą służyć jako podstawa do analizy i zrozumienia wzorców akustycznych w wokalizacji zwierząt. Poza szczekaniem mówimy tu także chociażby o warczeniu i skomleniu. Na warsztat wzięto dźwięki pochodzące od 74 psów z różnych ras. Ostatecznie średnia skuteczność w różnych testach wyniosła łącznie 70%.

Wyniki zostały zaprezentowane na Wspólnej Międzynarodowej Konferencji Lingwistyki Komputerowej, Zasobów Językowych i Ewaluacji. Nad projektem współpracowali także badacze z Mexico’s National Institute of Astrophysics, Optics and Electronics Institute. Lepsze zrozumienie szczegółów dźwięków wydawanych nie tylko przez psy, ale też inne zwierzęta, z pewnością pomoże nam w lepszym reagowaniu na te komunikaty. Jednak wygląda na to, że na pełne zrozumienie psiego języka przyjdzie nam trochę poczekać. Ludowa mądrość sugeruje, by próbować najwcześniej w okolicach najbliższej Wigilii, choć tu naukowych dowodów brak.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Adree1985

Źródło tekstu: BBC