DAJ CYNK

Aplikacja w smartfonie sprawdzi czy masz ten problem

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Nauka

demencja apka badanie smartfon

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wykazali, że do testów na demencje można wykorzystywać także nasze smartfony z odpowiednią aplikacją. Według uczonych są one tak samo skuteczne jak oceny medyczne przeprowadzone w klinikach.

Badanie dotyczyło wczesnych objawów demencji czołowo-skroniowej u osób z genetyczną predyspozycją do tego schorzenia. Jest to zaburzenie neurologiczne, które często objawia się w wieku średnim. Część mózgu odpowiedzialna za umiejętności takie jak zdolność planowania z wyprzedzeniem i ustalania priorytetów zadań, filtrowania czynników rozpraszających i kontrolowania impulsów, kurczy się wraz z postępem choroby.

Apka na demencję

Około jedna trzecia takich przypadków wynika z przyczyn genetycznych. Do tej pory jednak badania nad tą chorobą były utrudnione przez problemy właśnie ze wczesną diagnozą i problemy z obserwacją pacjentów poddanych leczeniu. Często objawy choroby są mylone z zaburzeniami psychicznymi. Ale młodym cierpiącym nieświadomie na tę chorobę mogą teraz pomóc ich smartfony.

Te urządzenia już teraz są czasem używane do diagnozy i oceny takich chorób jak Alzheimer i Parkinson. Główny autor badania, prof. Adam Boxer, wraz ze swoim zespołem opracowali aplikację, która może nagrywać mowę ludzi podczas wykonywania przez nich kilku testów poznawczych, w tym oceny funkcjonowania wykonawczego. Mowa tu o takich działaniach, które są ważne przy planowaniu, podejmowaniu decyzji czy powstrzymywaniu się od impulsywnych reakcji.

Stworzyliśmy również testy chodzenia, równowagi i spowolnionych ruchów, a także różnych aspektów języka

- powiedział dr Adam Staffaroni, neuropsycholog kliniczny z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Następnie aplikacja została przetestowana na 360 osobach dorosłych o wysokim ryzyku genetycznym rozwoju demencji czołowo-skroniowej. Warto podkreślić, że u części z nich nie rozwinęły się jeszcze żadne oczywiste objawy. To właśnie wyniki tego badania potwierdziły skuteczność tego rozwiązania. W niektórych przypadkach było ono nawet bardziej wrażliwe niż standardowe oceny neuropsychologiczne.

ZobaczSłońce zniknie. 8 kwietnia szykuje się niezwykła atrakcja
ZobaczLudzkie serce przeleciało Atlantyk. Po raz pierwszy w historii
 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Envato Elements, By insidecreativehouse

Źródło tekstu: The Guardian