DAJ CYNK

NASA walczy ze zmianą klimatu. Pomoże nowoczesny satelita

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

NASA wystrzeliła na orbitę Ziemi kolejną satelitę. Zadaniem SWOT będzie mapowanie mórz i oceanów, dzięki czemu lepiej zrozumiemy zmiany klimatyczne.

NASA w połowie grudnia wystrzeliła satelitę SWOT, która już znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej i zakończyła proces rozkładania instrumentów. Kamery urządzenia uchwyciły cały proces, a Agencja Kosmiczna udostępniła nagranie. Zadaniem satelity będzie monitorowanie stanu wód na Ziemi.

SWOT będzie głównym sojusznikiem w walce ze zmianami klimatycznymi

SWOT jest akronimem od Surface Water and Ocean Topography. Jego zadaniem będzie monitorowanie stanu wszystkich wód na powierzchni Ziemi. Urządzenie zostało wyniesione na orbitę w połowie grudnia rakietą Falcon 9 prywatnej firmy SpaceX. W ostatnim czasie rozpoczęło proces rozkładania swoich instrumentów, który został nagrany kamerami satelity. Proces zajął cztery dni, a samo nagranie zostało oczywiście przyśpieszone.

Jak podaje NASA w oficjalnym komunikacie, SWOT obejmie całą powierzchnię Ziemi między 78 stopniem szerokości geograficznej południowej a 78 stopniem szerokości geograficznej północnej co najmniej raz na 21 dni. Co więcej, Satelita będzie codziennie wysyłał na Ziemię około 1 TB danych.

Głównym narzędziem satelity jest interferometr radarowy pasma Ka o nazwie KaRin. Będzie on wysyłał implusy w stronę zbiorników wodnych, a następnie za pomocą dwóch anten niezależnie odbierał sygnał, gdy ten zdąży już się odbić od powierzchni wody. KaRIn będzie widział wiry, prądy i inne cechy oceanu o średnicy mniejszej niż 20 kilometrów. Będzie również gromadzić dane o jeziorach i zbiornikach większych niż 15 akrów (62 500 metrów kwadratowych) oraz rzekach szerszych niż 100 metrów.

Celem satelity SWOT jest badanie topografii głównie mórz i oceanów pozyskując tym samym informacje na temat globalnej wymiany ciepła między oceanem a atmosferą, umożliwiając naukowcom testowanie i ulepszanie prognoz klimatycznych. Ponadto satelita pomoże wypełnić luki w obrazie dotyczącym zmian poziomu morza wzdłuż wybrzeży, dostarczając informacji, które można następnie wykorzystać do udoskonalenia modeli komputerowych do prognozowania wzrostu poziomu morza i powodzi przybrzeżnych.

Zobacz: Samsung stworzył wynalazek, który uratuje twój wzrok
Zobacz: NASA wyjaśnia tajemnicę Marsa. Udostępniono nagranie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: CNES

Źródło tekstu: NASA