DAJ CYNK

Nawet małe ugryzienie może być śmiertelne. Naukowcy znaleźli antidotum

Anna Kopeć

Nauka

Naukowcom udało się odkryć antidotum na ukąszenie pająka czarnej wdowy. Skupili się oni na europejskiej odmianie śmiercionośnego stworzenia. 

Według danych opublikowanych na łamach Frontiers in Immunology, naukowcom z Niemiec udało się odkryć potencjalne, specyficzne dla człowieka antidotum na jad pająka czarnej wdowy. 

W testach laboratoryjnych hodowli komórkowych, zidentyfikowano przeciwciało, które skutecznie neutralizuje ten śmiercionośny jad. Przeciwciało nosi nazwę MRU44-4-A1 i to właśnie ono było niezwykle skuteczne w neutralizowaniu jadu czarnej wdowy. Mogłoby zastąpić antytoksynę pochodzenia końskiego, stosowaną obecnie w leczeniu osób śmiertelnie chorych po ukąszeniu czarnej wdowy.

Naukowcy skupili się na europejskiej czarnej wdowie, występującej w rejonie Morza Śródziemnego. Korzystając z technologii genowej, badacze wygenerowali dziesiątki ludzkich przeciwciał, które mogłyby zneutralizować alfa-latrotoksynę, jad wytwarzany przez pająka. Substancja ta atakuje układ nerwowy i powoduje objawy, takie jak silny ból, skurcze mięśni, trudności w oddychaniu, ból głowy, nudności itp. W ciężkich przypadkach, wymagana jest natychmiastowa hospitalizacja. 

Niestety, odmian pająków czarna wdowa jest więcej niż jedna. Także inni naukowcy także mają pole do popisu. W samych Stanach Zjednoczonych występują aż trzy: czarna wdowa północna, zachodnia i południowa. Odkryte antidotum działa póki co na ten jeden badany gatunek pająka. 

Aby opracować leczenie wszystkich latrotoksyn, a nie tylko toksyny europejskiej czarnej wdowy, potrzebowalibyśmy  ulepszonych przeciwciał reagujących krzyżowo.

- powiedział Michael Hust, biolog z Politechniki w Brunszwiku.

Zobacz: Słonie mówią do siebie po imieniu. To wyjątkowa cecha

 

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: lego 19861111 / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Health Day