DAJ CYNK

Roboty będą śledziły dzieci. Tak wygląda przyszłość szkół

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Roboty sterowane sztuczną inteligencją będą pilnowały porządku w szkołach. Zaalarmują odpowiednie służby, gdy zobaczą, że ktoś opuszcza teren placówki długo po zakończeniu zajęć lub wykazuje agresywne zachowania.

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach dzieci mogą nie czuć się najbezpieczniej w amerykańskich szkołach. Zbyt często dochodzi tam do strzelanin, w wyniku których życie traci wiele osób. Chcą temu zapobiec lub przynajmniej zminimalizować to zjawisko, dyrektorzy sięgają po coraz bardziej radykalne środki.

Roboty sterowane AI będą patrolować szkoły

Jak donosi Wall Street Journal, jedna z amerykańskich szkół w stanie Nowy Meksyk wprowadziła na swój kampus patrolujące roboty. Maszyny są sterowane przez sztuczną inteligencję. W obliczu rosnących obaw związanych z przemocą z użyciem broni palnej i masowymi strzelaninami w szkołach kilka firm zaczyna oferować podobne roboty placówkom oświaty w całym kraju.

W obecnej chwili służą jedynie do patrolowania szkoły, nagrywają uczniów i wyłapują osoby obce lub agresywne. Mają jednak potencjał, aby zrobić znacznie więcej, w tym potencjalnie stawić czoła napastnikom i innym osobom, które wchodzą na kampusy bez pozwolenia. Wykorzystując sztuczną inteligencję, robot w Santa Fe uczy się normalnych wzorców aktywności szkoły i wykrywa osoby, które są w kampusie po godzinach lub wykazują agresywne zachowanie.

W przypadku sytuacji wykrycia aktywnego strzelca lub innego zagrożenia robot może zaalarmować odpowiednie służby. Co więcej, ruszy w kierunku napastnika i będzie za nim podążał, cały czas przekazując obraz z kamer. W ten sposób funkcjonariusze będą mieli większą wiedzą na temat tego, co dzieje się w szkole i będą mogli odpowiednio zaplanować swoje działania.

Od razu pojawiają się tu obawy o prywatność i ochronę wizerunku osób nieletnich. Dlatego warto zaznaczyć, że roboty patrolujące szkoły nie zostały zaopatrzone w systemy rozpoznawania twarzy. Co więcej, nagrania z robota należą do władz szkoły, które mogą zadecydować o ich usunięciu. 

Zobacz: Pod żadnym pozorem nie klikaj takich sensacji. Narazisz znajomych
Zobacz: Lidl rozpieszcza majsterkowiczów. Elektronarzędzia 23% taniej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: KRQE/YouTube

Źródło tekstu: The Wall Street Journal