DAJ CYNK

Sekret w ścisłym centrum miasta. Archeolodzy przecierają oczy

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Archeolodzy dokonali dość nietypowego odkrycia dotyczącego Starożytnego Rzymu. W ruinach jednej z willi odnaleziono mozaikę wykonaną w dużej części z muszli.

Archeolodzy zajmujący się historią Starożytnego Rzymu mają ręce pełne roboty. Nic dziwnego, gdyż w czasach swojej świetności Cesarstwo Rzymskie zajmowało sporą część Europy, Bliskiego Wschodu, a nawet kawałek Afryki. Co więcej, przez długi czas Morze Śródziemne było jego wewnętrznym akwenem. Chociaż ślady Rzymian możemy znaleźć na tak rozległym terenie, nadal istnieje wiele do odkrycia w samym Rzymie, o czym świadczy ostatnie znalezisko w ruinach jednej z palatyńskich willi.

Mozaika z muszli w palatyńskiej willi

Archeolodzy z Rzymu odkryli salę bankietową ozdobioną jaskrawą mozaiką ścienną. Ten niezwykły pokój był częścią arystokratycznego domu zbudowanego około 2300 lat temu na jednym z centralnych wzgórz Rzymu. Ruiny willi znajdują się zaledwie kilkaset metrów na południe od centralnego forum miasta – starożytnego rynku tradycyjnie uważanego za serce Rzymu, wzdłuż którego znajdują się główne świątynie i budynki rządowe. Archeolodzy uważają, że dom należał do arystokratycznej rodziny rzymskiego senatora. 

Ściany budynku zostały odkopane jeszcze w 2018 roku i przez długi czas archeolodzy odkrywali kolejne jego warstwy i pomieszczenia. Teraz udało się odsłonić dobrze zachowaną salę bankietową z bardzo interesującą mozaiką. Składa się ona z muszli, jaskrawych kamieni w kolorze egipskiego błękitu, kawałków szkła oraz kolorowego marmuru. 

Mozaika jest naprawdę wyjątkowa. To coś nowego, co inspiruje nas do coraz lepszego poznawania tej części Palatynu, która jest miejscem o ogromnym znaczeniu dla historii Rzymu.

- stwierdziła Alfonsina Russo, dyrektor Parku Archeologicznego Koloseum w Rzymie.

Russo zauważa, że ruiny willi znajdują się w sąsiedztwie Horrea Agrippiana, sławnych spichlerzy wybudowanych przez Marka Wipsaniusza Agrypę. Archeolodzy podejrzewają jednak, że sala bankietowa jest jeszcze starsza od samego spichlerza. Przypomnijmy, że zlecono jego wybudowanie w 33 roku przed naszą erą. Z kolei willa miała powstać wcześniej, gdy wzgórze było popularnym miejscem budowy senatorskich rezydencji. 

Z oświadczenia Parku Archeologicznego Koloseum dowiadujemy się, że sala bankietowa jest pomieszczeniem w kształcie jaskini. Wcześniej wspomniana mozaika pokrywa jej ścianę końcową i ma ponad 4,8 metra długości i przedstawia winorośle, liście lotosu, broń, trąby, sceny pasterskie, nadmorskie krajobrazy i statki. Część wizerunków może nawiązywać do podwójnego zwycięstwa na lądzie i morzu właściciela willi, którym był prawdopodobnie senator – polityk i dowódca wojskowy.

Zobacz: Chcesz poznać datę swojej śmierci? Ten algorytm to obliczy
Zobacz: Błękitny smok. Ta bestia sterroryzowała morza    

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Colosseum Archaeological Park/Italy Ministry of Culture

Źródło tekstu: Ministerstwo Kultury Włoch