DAJ CYNK

Sensacja w Podlaskim. Przetłumaczą najstarszy antologion liturgiczny

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Naukowcy z różnych krajów podejmą wspólne działania w celu przetłumaczenia jednego z najstarszych rękopisów liturgicznych w naszym kraju.

Uniwersytet w Białymstoku rozpocznie 5-letni projekt, na który przyznano uczelni finansowanie w wysokości blisko 990 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Program skupi się wokół cerkiewnosłowiańskiego rękopisu Mateusza Dziesiątego. Międzynarodowy zespół naukowców będzie próbował dokonać tłumaczenia na język polski.

Gigantyczna inwestycja w Białymstoku. Przetłumaczą stary rękopis

Mowa tu konkretnie o supraskim antologionie ligurgicznym Mateusza Dziesiątego, który datowany jest na rok 1507. Kopista spisał go, przebywając w monasterze w Supraślu, obok Białegostoku. Dzieło aktualnie znajduje się w bibliotece w Petersburgu, dlatego naukowcy będą pracować z kopiami. Pomimo upływu lat stan 288-stronicowego rękopisu oceniany jest na idealny. Sami autorzy projektu uważają go za "wyjątkowy zabytek kultury polsko-litewsko-ruskiej". 

Na potrzeby projektu została założona interdyscyplinarny i międzynarodowy zespół składający się z 22 naukowców z Polski, Włoch, Litwy i Ukrainy. Nie zabraknie zaangażowania w projekt Uniwersytetu w Białymstoku.

Celem projektu jest nie tylko samo tłumaczenie, lecz również przywrócenie dzieła do dziedzictwa kultury polskiej, po tym, jak według ks. Ławreszuka rosyjscy naukowcy zawłaszczają dzieło, przypisując je kulturze rosyjskiej, "ignorując geograficzną i historyczną przynależność tego dokumentu". 

Warto zauważyć, że nie jest to pierwszy tego typu projekt mający na celu przywrócenie prawosławnych dzieł do naszej kultury. Wcześniej Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku współpracował z Katedrą Teologii Prawosławnej w celu stworzenia "Słownika polskiej terminologii prawosławnej". Słownik dostępny jest już od półtora roku i zawiera ponad 4 tysięcy haseł dotyczących życia religijnego i organizacji Cerkwi. 

Zobacz: Dziwne zachowanie Księżyca. Wpłynie to również na nas
Zobacz: Sensacja w zachodniopomorskim. To artefakt Krzyżaków

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Lukasz Wladzinski / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Uniwersytet w Białymstoku