DAJ CYNK

Czy dasz się oszukać sztucznej inteligencji? Średnio 1 na 3 ulega

Karolina Mirosz (mkina)

Nauka

Czy dasz się oszukać sztucznej inteligencji? Średnio 1 na 3 ulega

Sztuczna inteligencja generuje coraz lepsze zdjęcia. Dlatego, jak przekonują badacze, aż 35 proc. Amerykanów ma trudności z rozpoznaniem, które fotografie są prawdziwe.

Jednym z najnowszych trendów w Internecie są obrazy generowane przez sztuczną inteligencję. Obecnie fotografie różnych sławnych postaci zalewają platformy mediów społecznościowych. Okazuje się, że ludzie łatwo dają się nabrać na fałszywe zdjęcia.

Najbardziej znanymi, często powielanymi w ostatnich dniach fotografiami, wytworzonymi przez AI są te przedstawiające byłego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa aresztowanego przez policję, fotografie prezydenta Francji zbierającego śmieci na ulicach czy papieża Franciszka w białej kurtce. Wielu ludzi uwierzyło, że są to realne zdjęcia i udostępniało je dalej. Tendencja ta jest niebezpieczna i może przyczynić się do rozprzestrzeniania dezinformacji.

Sztuczna inteligencja tworzy prawie idealne zdjęcia

Firma Concured niedawno przeprowadziła ankietę, na podstawie której ujawniła, jak bardzo rozwinęła się sztuczna inteligencja. W badaniu poproszono respondentów o zdecydowanie, który spośród dwóch obrazów został stworzony przez sztuczną inteligencję.

W wyniku badania okazało się, że 35 proc. respondentów wybrało niewłaściwy obraz. Okazuje się, że znalezienie różnic między realnie wykonanymi fotografiami a obrazami generowanymi przez sztuczną inteligencję staje się coraz trudniejsze.

Czy dasz się oszukać sztucznej inteligencji? Średnio 1 na 3 ulega

Problemy sprawiały na przykład fotografie przedstawiające księżyc. 64 proc. badanych wybrało właściwy obraz, gdy pokazano im parę zdjęć, ale aż 36 proc. nie potrafiła wybrać, który księżyc jest wytworem AI.

Najlepiej dokładnie obejrzeć dłonie i stopy

Jak podają specjaliści istnieje kilka sposobów na prawidłowe rozpoznanie fotografii generowanych przez sztuczną inteligencję. W niektórych przypadkach obrazy wytworzone przez sztuczną inteligencję mogą wyglądać na rozmyte lub rozpikselowane, a także mogą nie być tak szczegółowe jak prawdziwe zdjęcia. 

W przypadku zdjęcie człowieka najlepiej dokładnie przyjrzeć się dłoniom i zębom postaci. Sztuczna inteligencja jest nadal niedokładna w odwzorowywaniu realistycznych kończyn, co powoduje zniekształcenia lub dodatkowe palce.

Sztuczna inteligencja wydaje się już nieodłącznym elementem Internetu. Jak wskazują naukowcy, należy podjąć kroki w celu zapobiegania jej niewłaściwemu użyciu. Im bardziej rozwijana będzie AI, tym trudniej będzie ufać informacjom udostępnianym na przykład poprzez media społecznościowe.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: taffpixture / Shutterstock

Źródło tekstu: Digital Information World, oprac. własne