DAJ CYNK

Z Antarktydą dzieje się coś dziwnego. Niezbity dowód zmian klimatu

Jakub Krawczyński

Nauka

antarktyda globalne ocieplenie

Najnowsze badania klimatologów wykazały niespotykane tempo zmian klimatycznych na Antarktydzie. Kontynent błyskawicznie pokrywa się zielenią.

Dalsza część tekstu pod wideo
 

Zielona Antarktyda

Jeszcze w roku 1986 wegetacją pokryte było zaledwie 1 km2 Półwyspu Antarktycznego, a w 2021 r. już praktycznie 13 km2. Najnowsze dane pochodzą z badania naukowców z uniwersytetów w Exeter i Hertfordshire oraz instytutu naukowego British Antarctic Survey, podparte zdjęciami satelitarnymi Półwyspu Antarktycznego, czyli części Antarktydy, która styka się z Ameryką Południową i przylądkiem Horn. Badania wykazały m.in., że mchy występują 10x częściej niż 40 lat temu. 

Co ciekawe, proces pokrywania kontynentu roślinnością znacznie przyspieszył, bo aż o ponad 30% pomiędzy latami 2016 i 2021. Co prawda krajobraz kontynentu nadal zdominowany jest przez śnieg, lód i skały, ale ten relatywnie mały obszar powiększa się w drastycznym tempie - zauważył Thomas Roland, klimatolog z University of Exteter, który w wypowiedzi dla CNN podkreślił:

Nasze badania potwierdzają, że nie ma takiego miejsca na Ziemi, gdzie nie da się odczuć skutków zmian klimatu.

"Nawet najbardziej odległe i odizolowane terytorium się zmienia, a zmiany te są nawet widoczne z przestrzeni kosmicznej" - dodał Roland.

Warto podkreślić, że tego lata (2024 r.) na Antarktydzie padły rekordowe temperatury, nawet 28 stopnie Celsjusza powyżej średniej.

Im bardziej Przylądek Antarktyczny się zazieleni, tym więcej powstanie gleby i region będzie coraz bardziej sprzyjał gatunkom inwazyjnym roślin, które mogą zagrozić homeostazie lokalnego ekosystemu.

Wzrost poziomu wegetacji może również negatywnie wpłynąć na możliwość odbijania promieniowania słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną, ponieważ ciemniejsze powierzchnie absorbują więcej ciepła.

Następnym krokiem dla naukowców jest badanie, w jaki sposób rośliny zadomawiają się na odsłoniętych niedawno skrawkach ziemi w wyniku cofania się lodowców. Naukowcy uważają, że powyższe zmiany mogą się przyczynić również do wzrastania połaci terenów pokrytych nie tylko mchem, ale i trawą, porostami oraz algami.

Zobacz: Zmiany klimatu? Mogą zabijać nawet kosmitów!
Zobacz: Przejmują się klimatem. Nie rozumieją, co robią nie tak

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Uwe Bauer / Shutterstock.com

Źródło tekstu: CNN