DAJ CYNK

Wyrywkowe kontrole trzeźwości i praca zdalna - szykują się zmiany w kodeksie pracy

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Wyrywkowe kontrole trzeźwości i praca zdalna - szykują się zmiany w kodeksie pracy

Rząd do końca września chce przyjąć projekt nowelizacji kodeksu pracy, który dotyczyłbym między innymi pracy zdalnej oraz możliwości wyrywkowego i prewencyjnego sprawdzania trzeźwości.

Rada Ministrów do końca września zamierza przyjść nowelizację kodeksu pracy, która zapowiadana była od mniej więcej roku. Nowe prawo, które wprowadzałoby przepisy dotyczące pracy zdalnej, zostało przygotowane przez Ministerstwa Rozwoju oraz Pracy i Technologii. Aktualnie przepisy są konsultowane w zespołach negocjujących umowę społeczności, w skład których wchodzą przedstawiciele rządy, pracodawców i związków zawodowych - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Wyrywkowe kontrole trzeźwości w pracy

Oprócz tego nowelizacja ma wprowadzić przepisy, które pozwoliłyby pracodawcom na wyrywkową i prewencyjną kontrolę pracowników zarówno pod kątem trzeźwości, jak i obecność środków odurzających. W planach jest również unormowanie zasad, na jakich przeprowadzane byłyby takie kontroler, a także wprowadzenie reguł, dzięki którym osoby nietrzeźwe byłyby niedopuszczane do pracy. Kluczowe w tym wszystkim jest to, że zmiany dotyczyłyby nie tylko osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę.

Projektowana regulacja ma również na celu rozwiązanie problemu wynikającego z braku podstaw prawnych do przeprowadzania przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego badań pracowników na obecność tzw. narkotyków w ich organizmach.

- czytamy w informacji o powodach podjęcia prac nad regulacjami.


W tym miejscu warto przypomnieć, że od 15 maja zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, ale pod warunkiem utrzymania dystansu 1,5 metra. Poza tym otwarte zostają ogródki w klubach i restauracjach. Jednocześnie nadal większość osób, o ile mają taką możliwość, ma pracować zdalnie. Stąd też między innymi potrzeba szybkiego wprowadzenia nowych regulacji, które określałyby pracę wykonywaną z domu.

Zobacz: Ceneo i opineo ukrywają negatywne opinie. UOKiK wziął portale pod lupę
Zobacz: Koniec z beztroską użytkowników e-hulajnóg. Wejdą nowe przepisy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna