DAJ CYNK

Apple zaora stacje robocze. Mac Pro w końcu z czipem M2

Anna Rymsza

Sprzęt

Mac Pro w końcu dostał Apple M2 Ultra

Apple zaprezentował właśnie swój nowy procesor Apple M2 Ultra. To malutki potwór, który trafi do stacji roboczych, jakich jeszcze nie było.

 

Nowy układ Apple Silicon M2 Ultra znajdziemy w najnowszych komputerach dla profesjonalistów. Czip składa się z 24-rdzeniowego CPU i układu graficznego, który może mieć nawet 76 rdzeni. Obok zamieszkał 32-rdzeniowy Neural Engine, zdolny wykonywać 31,6 mln operacji na sekundę. Czip obsłuży do 192 GB zunifikowanej pamięci, z którą może komunikować się z prędkością do 800 GB/s, jest w stanie obsłużyć do 6 monitorów Pro Display XDR i w locie kodować strumienie wideo ProRes. Fizycznie procesor składa się ze 134 miliardów tranzystorów, wykonanych w litografii 5 nm.

cechy M2 Ultra

Mac Studio z M2 Ultra

Dla tych, którzy szukają stacji roboczej do obróbki filmów czy grafiki, powstał Mac Studio. Jego obudowa jest niepozorna, ale w środku drzemie moc wystarczająca do wymagających zadań… a nawet jeszcze więcej, jeśli wybierzesz wariant z procesorem Apple M2 Ultra. Komputer został wyposażony w 100 Gb gniazdo Ethernet, HDMI i oczywiście złącza Thunderbolt 4, które zapewnią odpowiednią przepustowość, by pracować z wideo w czasie rzeczywistym. Fotografujący z pewnością docenią łatwo dostępne gniazdo na karty SDXC. Z nowości warto wymienić także Bluetooth 5.3 i stanrard Wi-Fi 6E. W środku możesz mieć do 8 TB miejsca na dane i podłączysz do niego monitory 8K.

Mac Studio z Apple M2 Ultra

Jeśli masz mniejsze potrzeby i mniejszy budżet, wciąż możesz sięgnąć po Maca Studio z nieco słabszym układem Apple M2 Max.

Mac Pro w końcu z Apple Silicon

Nie jestem odbiorcą tego potwora, ale czekałam na jego premierę. Mac Pro w końcu „przesiadł się” na procesory Apple. Ma to zapewnić nawet trzykrotnie więcej mocy niż najszybszy Mac Pro z procesorem Intela. Zresztą, te maszyny już trochę się zestarzały.

Specyfikacja nowego Maca Pro z M2

W charakterystycznej obudowie znalazło się miejsce na karty rozszerzeń PCI, co z pewnością ucieszy osoby pracujące ze specyficznym sprzętem audio i wideo. W łatwo dostępnym miejscu znalazło się 6 portów Thunderbolt. Oczywiście maszynę można postawić na biurku albo zamontować w szafie rackowej.

Zobacz: Jest i on! Nowy MacBook Air ma 15 cali i wcale nie przytył

Ceny Maca Studio zaczną się od 1999 dolarów (z M2 Max), Mac Pro startuje od 6999 dolarów.

Jeśli masz ochotę obejrzeć konferencję WWDC 2023 w całości, znajdziesz ją poniżej:

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Apple

Źródło tekstu: Apple, własne