DAJ CYNK

Chłodzenie wodne dla SSD? To nie jest żart

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Chłodzenie wodne dla SSD? To nie jest żart

Lubisz oryginalne rozwiązania? Twój SSD się przegrzewa? Marzy Ci się nośnik półprzewodnikowy PCIe 5.0? W takim razie TeamGroup ma coś dla Ciebie.

 

Nie jest tajemnicą, że nowe podzespoły komputerowe jak karty graficzne czy procesory oferują coraz większą wydajność, ale okupione jest to wysokim poborem mocy i temperaturami. Problem ten zaczyna też powoli dotyczyć innych elementów PC jak na przykład nośniki półprzewodnikowe.

TeamGroup schłodzi zarówno twoje CPU, jak i SSD

Już topowe modele SSD PCIe 4.0 x4 potrafiły się mocno grzać, a w efekcie obniżać swoją wydajność. Producenci zaczęli więc dołączać fabryczne radiatory. Zaś lada moment na rynek trafią SSD PCIe 5.0, których kontrolery będą jeszcze cieplejsze. Sporo firm eksperymentuje już z aktywnymi układami chłodzenia.

TeamGroup T-Force Siren DUO360 to niestandardowe podejście do tematu. Mowa o gotowym układzie chłodzenia cieczą typu All in One, który posiada blok zarówno dla procesora, jak i SSD. Całość doprawiona aluminiowym radiatorem o długości 360 milimetrów i podświetleniem RGB LED.

Chłodzenie wodne dla SSD? To nie jest żart

Tajwańskie rozwiązanie zgodne jest z nowszymi i starszymi procesorami, a więc pasuje do płyt głównych z gniazdami AMD AM5, AM4, AM3(+), AM2(+), FM2(+), FM1 oraz Intel LGA 1700, 1200, 115x, 2066 i 2011(-3). W przypadku SSD mowa o rozwiązaniach w formacie M.2 2280 i mniejszych.

Chłodzenie wodne dla SSD? To nie jest żart

Pompka ukryta została w radiatorze i pracuje z prędkością do 4000 (±10%) RPM przy wydajności do 850 ml/min i głośności do 22 dB(A). Użyte wentylatory oferują zakres od 600 do 2000 (±10%) RPM przy przepływie powietrza do 70 CFM, ciśnieniu do 3,88 mmH2O i deklarowanej kulturze pracy do 39,5 dB(A).

Chłodzenie wodne dla SSD? To nie jest żart

TeamGroup T-Force Siren DUO360 trafi do pierwszych sklepów już w listopadzie. Sugerowana cena jest jednak bardzo wysoka. Mowa o 399,99 dolarach, czyli około 1965 złotych. Za tyle można już pokusić się o pełnowymiarowy, autorski układ LC na tańszych lub używanych podzespołach.

Zobacz: Test IRDM PRO M.2 SSD. Polacy nie gęsi, swoje SSD też mają
Zobacz: Test be quiet! MC1-PRO: Wyciskamy darmową wydajność z SSD!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: TeamGroup

Źródło tekstu: oprac. własne