DAJ CYNK

Wtedy poprawi się dostępność kart graficznych? Szansa na niższe ceny

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Wtedy poprawi się dostępność kart graficznych? Szansa na niższe ceny

Kilka źródeł związanych z rynkiem kart graficznych przewiduje, kiedy poprawi się dostępność GPU i tym samym zaczną spadać ich ceny.

Producenci kart graficznych, w tym ASRock, Power Color, Intel oraz AMD, przewidują, że w tym roku jest szansa na znaczącą poprawę dostępności GPU, a tym samym niższe ceny. Wiele w tej kwestii zależy od produkcji podłoży ABF (Ajinomoto Build-up Film).

Lepsza dostępność kart graficznych w 2022 roku

Substraty ABF są wykorzystywane przy produkcji płytek PCB, bez których trudno wyobrazić sobie kartę graficzną. W ostatnich miesiącach ich dostępność, przez ogromne zapotrzebowanie, została mocno ograniczona. Wpłynęło to na gorszą podaż GPU, a tym samym wyższe ceny.

Jest jednak szansa, że w połowie 2022 roku sytuacja zacznie się poprawiać. Producenci zorientowali się, że w tej kwestii są duże niedobory i już jakiś czas temu podjęli odpowiednie kroki.

Kontynuujemy — szczególnie jeśli chodzi o substrat, myślę, że w branży doszło do niedoinwestowania. Skorzystaliśmy więc z okazji, aby zainwestować w pewną produkcję substratów przeznaczoną dla AMD i będzie to coś, co nadal będziemy robić w przyszłości.

- powiedziała niedawno Lisa Su, prezes AMD.

Podobne zdanie wygłosił Pat Gelsinger, czyli prezes Intela. On również przyznał, że firma zainwestowała w produkcję substratów ABF, dzięki czemu wkrótce powinna poprawić się ich dostępność.

Pozostaje mieć nadzieję, że nie jest to myślenie życzeniowe ze strony AMD, Intela i ich partnerów. Jeszcze kilka miesięcy temu pojawiały się doniesienia, według których niedobory substratów ABF przedłużą się aż do 2025 roku. W takiej sytuacji długo musielibyśmy czekać na niższe ceny kart graficznych.

Zobacz: Karty graficzne jeszcze droższe? NVIDIA podnosi ceny w Europie
Zobacz: Pracownik AMD ujawnił powody słabej wydajności RX 6500 XT

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Lech Okoń (LuiN)

Źródło tekstu: wccftech