DAJ CYNK

Intel ostrzega. Nadchodzi kolejny kryzys

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Intel ostrzega. Nadchodzi kolejny kryzys

Intel ostrzega, że może nadchodzić kolejny kryzys, który będzie skutkował niedoborami chipów i tym samym gorszą dostępnością wielu sprzętów.

Kryzys na rynku chipów jeszcze się nie skończył. Chociaż sytuacja jest dużo lepsza niż jeszcze kilka miesięcy temu, to wciąż daleka jest od ideału. Pomimo tego Intel już teraz ostrzega, że nadchodzi kolejny kryzys.

Idzie kolejny kryzys na rynku chipów?

Skąd w ogóle wziął się ten kryzys? W dużej mierze za sytuację odpowiada pandemia COVID-19, przez którą w jednym momencie nałożyło się na siebie kilka czynników. Z jednej strony lockdowny pozamykały wiele fabryk, a z drugiej ludzie zmuszeni do pracy w domach musieli wymienić sprzęty. Zatem był zwiększony popyt przy dużo mniejszej podaży.

W ostatnich miesiącach sytuacja zaczęła się poprawiać, co widać między innymi po rynku kart graficznych. Jednak Intel ostrzega, że za chwilę może być gorzej. Znowu winę ponosi COVID-19, który uderzył w Chiny. Ogromna część Szanghaju jest w tym momencie odcięta od świata, co odbija się na światowym transporcie towarów.

Ograniczenia w dostawach komponentów nadal stanowią wyzwanie, a ostatnie blokady w Szanghaju dodatkowo zwiększają ryzyko w łańcuchu dostaw i przyczyniają się do presji inflacyjnych, które mają negatywny wpływ na PC TAM (Total Available Market) w tym roku. W rezultacie obserwujemy, jak producenci OEM nadal obniżają poziom zapasów, aby lepiej odpowiadać na popyt.

- powiedział David Zinsner, dyrektor finansowy Intela.

Same tylko Stany Zjednoczone miały w 2021 roku stracić na niedoborach układów scalonych aż 240 mld dolarów. Prezes Intela, Pat Gelsinger, jest zdania, że cała branża będzie borykać się z problemami aż do 2024 roku. 

Zobacz: Wielki test dysków SSD PCIe 4.0! Ranking na maj 2022
Zobacz: Pamięci DDR5 rozwijają skrzydła. Moduły Kingstona z 10 000 MHz

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: PCWorld