DAJ CYNK

Rosną ceny za układy NVIDII. Powodem sankcje USA

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Rosną ceny za układy NVIDII. Powodem sankcje USA

Chińskie firmy w panice po doniesieniach o kolejnych sankcjach ze strony USA. Już i tak drogie układy wykorzystywane przy pracy z AI stały się jeszcze droższe.

 

Wojna handlowa między USA, a Chinami trwa już od dłuższego czasu. Oba mocarstwa wymieniają się kolejnymi ciosami. Ostatnio to Państwo Środka zapowiedziało, że od 1 sierpnia 2023 ogranicza eksport galu i germanu, które są kluczowe w produkcji półprzewodników. Ich brak może mocno uderzyć w Zachód.

Ceny NVIDIA A800 w Chinach wzrosły o 22% w dwa tygodnie

Jednak to Amerykanie trzymają rękę na najnowszych technologiach, a pod koniec ubiegłego roku USA wdrożyło embargo na eksport do Chin zaawansowanych i bardzo wydajnych GPU klasy HPC i AI od AMD oraz NVIDII. W efekcie w Chinach wyrósł nowy czarny rynek.

Jednak USA nie ogranicza eksportu wszystkich akceleratorów, a tylko tych najbardziej zaawansowanych. Chińczycy nadal mogą kupować prostsze, starsze i mniej wydajne układy jak NVIDIA A800 i H800. To się jednak może niedługo zmienić, a plotki na ten temat mocno zmieniły ceny na rynku.

Jak donosi DigiTimes, do tej pory układy NVIDIA A800 kosztowały w Chinach około 90 000 CNY (~50 174 PLN). Jednak w ciągu ostatnich dwóch tygodni cena wzrosła do średnio 110 000 CNY (~61 324 PLN). Mowa więc o skoku aż o 22%. Nie pomaga też niska dostępność chińskich układów AI jak Biren BR100 i BR104.

Rosną ceny za układy NVIDII. Powodem sankcje USA

Tym samym już i tak trudna droga do pozyskiwania przez Chińczyków akceleratorów sztucznej inteligencji oficjalnymi drogami stała się jeszcze gorsza. Chińskie firmy często muszą decydować się na wynajmowanie mocy obliczeniowej od AWS czy Azure, które zlokalizowane są w Singapurze (ale należą do Amerykanów).

Takie rozwiązanie ma jednak dwie spore wady. Po pierwsze jest drogie - godzina mocy obliczeniowej kosztuje około 2 do 3 dolarów za GPU. Oznacza to w dłuższym rozrachunku koszt o 50 do 100% wyższy niż zbudowanie własnej infrastruktury. Po drugie nie ma pewności kiedy USA odetnie Chiny i od tej usługi.

Chińska branża AI stoi więc pod wieloma poważnymi wyzwaniami. Badacze rynku AI zakładają więc, że chińscy producenci półprzewodników skupią się teraz na udoskonalaniu rodzimych litografii (co jest trudne bez zachodnich maszyn) oraz innowacji w zakresie oprogramowania związanego ze sztuczną inteligencją.

Zobacz: AMD z nowym, tanim procesorem. W Polsce go nie kupisz
Zobacz: Denuvo nie ma wpływu na wydajność w grach. Tak twierdzą twórcy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NVIDIA, Telepolis / Przemysław Banasiak

Źródło tekstu: DigiTimes, oprac. własne