DAJ CYNK

Intel ARC Battlemage. Znamy specyfikację i wydajność

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Poznaliśmy specyfikację nowych kart graficznych Intela

Niebiescy testują już swoje nowe karty graficzne. Dwa modele z rodziny Intel ARC Battlemage pojawiły się w bazie wyników programu SiSoftware.

 

Większość osób myśląc o rynku kart graficznych kojarzy firmy takie jak AMD oraz NVIDIA. Jednak niemal równe dwa lata temu, w marcu 2022 roku, do gry dołączył trzeci producent - Intel. Niebiescy zaczęli swoje podboje od rodziny ARC Alchemist, którą jeszcze w tym roku ma zastąpić seria ARC Battlemage.

Mamy dostać nową pamięć VRAM i lepszy ray tracing

Nowa architektura zostanie podzielona na dwa warianty - Xe2-HPG oraz Xe2-LPG. Pierwszy z nich trafi do dedykowanych kart graficznych dla komputerów stacjonarnych, drugi zaś będzie napędzał iGPU w procesorach takich jak nadciągająca seria Intel Lunar Lake.

Wygląda na to, że Niebiescy testują już swoje nowe układy. W bazie wyników SiSoftware namierzono bowiem dwa modele (1, 2) Intel ARC Battlemage. Jeden z nich wyposażony w 24, a drugi 20 rdzeni Xe, co przekłada się kolejno na 192 i 160 jednostek wykonawczych. W obu przypadkach mowa o 12 GB pamięci VRAM.

Poznaliśmy specyfikację nowych kart graficznych Intela

Patrząc na wyniki wydajności nie wygląda to dobrze - nowe karty graficzne przegrywają z obecnymi modelami jak Intel ARC A750 i A770. Jednak powodów takiej sytuacji może być sporo. Od wczesnych próbek inżynieryjnych ze słabymi sterownikami, po fakt, że to mogą być niżej pozycjonowane modele.

Poznaliśmy specyfikację nowych kart graficznych Intela

Z ostatecznymi wnioskami warto się wstrzymać do oficjalnej premiery lub dokładniejszych przecieków. Zgodnie z dotychczasowymi plotkami wiemy, że Intel ARC Battlemage ma oferować pamięć nowej generacji (GDDR7?) oraz znacznie lepszą wydajność w ray tracingu.

Zobacz: Nowe procesory AMD obsłużą do 4 TB pamięci RAM
Zobacz: USA w tarapatach. Nowa decyzja Chin to straty miliardów dolarów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Intel, SiSoftware

Źródło tekstu: Wccftech, SiSoftware, oprac. własne