DAJ CYNK

NVIDIA po cichu obniżyła wymagania certyfikatu G-Sync Ultimate

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

NVIDIA G-Sync Ultimate - wymagania monitorów

NVIDIA po cichu i bez żadnej zapowiedzi obniżyła specyfikację monitorów, wymaganą do otrzymania certyfikatu G-Sync Ultimate. Z listy zniknął wymóg dotyczący jasności w trybie HDR.

NVIDIA jako pierwsza wprowadziła technikę synchronizacji odświeżania monitora z liczbą wyświetlanych klatek na sekundę, znaną jako G-Sync. Dzisiaj Zieloni mają trzy osobne standardy dla tego rozwiązania, znane jako:

  • G-Sync Compatible - działa poprzez VESA Adaptive Sync, czyli tak, jak AMD Free Sync.
  • G-Sync - w monitorze wymagana jest specjalna płytka sterująca.
  • G-Sync Ultimate - stworzony z myślą o monitorach z najwyższej półki, które spełniają określone wymagania. Również wymagana jest płytka sterująca

NVIDIA G-Sync

W przypadku G-Sync Ultimate NVIDIA zaprezentowała niedawno trzy monitory, które otrzymały ten certyfikat. Rzecz w tym, że dwa z nich nie spełniały jednego z wymogów, więc teoretycznie takiego oznaczenia mieć nie powinny. Prawdopodobnie dlatego Zieloni zmniejszyli wymagania i usunęli z listy konieczność wyświetlania obrazu HDR z jasnością przynajmniej 1000 nitów. W tym momencie monitory NVIDIA G-Sync Ultimate muszą jedynie obsługiwać HDR, mieć wysokie odświeżanie, niskie opóźnienia, czy też niezależne strefy podświetlenia.

Zmiana została przeprowadzona po cichu i bez żadnej zapowiedzi. Możemy się jedynie domyślać, że jasność 1000 nitów w HDR była dla wielu producentów trudna do przełknięcia. W tym momencie tylko Asus PG32UQX spełnia ten wymóg, bowiem na papierze osiąga on aż 1400 nitów jasności.

Zobacz: Kamera internetowa? Sprawdź polecane modele w 2021 roku
Zobacz: Lenovo ThinkPad X1 Nano - rusza przedsprzedaż ultralekkiego laptopa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Tom's Hardware