DAJ CYNK

Oppo zapowiada koniec baterii. Oto Zero-Power Communication

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

 Zero-Power Communication

W najbliższej przyszłości urządzenia IoT będą w stanie pobierać energię przez Bluetooth, Wi-Fi i sygnał komórkowy – przewiduje Oppo. Firma przedstawiła rozwiązanie, które ma pomóc zrealizować tę wizję – Zero-Power Communication.

Wdrożenie rozwiązania Zero-Power Communication zajmie Oppo jeszcze 3-5 lat. Technologia ta będzie w centrum zainteresowania firmy w trakcie przejścia z łączności 5G na 6G. Czego należy spodziewać się po tym czasie? 

Zobacz: Takiej ładowarki jeszcze nie było - pomysł Motoroli zmieni świat

Jak wyjaśnia Oppo, dzięki temu, że urządzenia IoT będą w stanie pobierać energię przez Bluetooth, Wi-Fi i sygnał komórkowy zmniejszy się ich rozmiar, zwiększy wytrzymałość, wydajność, a cena znacząco spadnie. Taki sprzęt może również zredukować ilość odpadów i zanieczyszczeń, które generują obecnie urządzenia elektroniczne.

Zero-Power Communication

Chiński producent wyjaśnia, że technologia Zero-Power Communication pozwoli wyeliminować baterie z urządzeń i uzyskać z otoczenia energię z fal radiowych. Według Oppo takie właściwości sprawdzą się w użytku komercyjnym, m.in. w magazynach, logistyce, rolnictwie, urządzeniach IoT, inteligentnych domach i innych nowoczesnych konsumenckich rozwiązaniach technicznych.

Zero-Power Communication

Istotnym elementem tego rozwiązania mają być specjalne elektroniczne naklejki (tagi), wykorzystywane do lokalizowania urządzeń. Tagi nie będą wymagały wymiany ani ładowania. Naklejki Zero-Power Communication będą mogły być używane do namierzania urządzeń wymagających zasilenia, nawet na duże odległości. Będzie można je nawet zastosować w tak nietypowych sytuacjach, jak dalekodystansowe lokalizatory dla zagrożonych wyginięciem ptaków.

System łączności Zero-Power może wykorzystywać komunikację komórkową, komunikację bezpośrednią D2D, czyli  komunikację urządzeń z pominięciem sieci lub działać w formie hybrydowej

Systemy łączności Zero-Power wykorzystujące sieć komórkową najlepiej sprawdzą się w zastosowaniach przemysłowych, np. w sieci czujników, często instalowanych w skrajnie niekorzystnych środowiskach lub w warunkach, gdy gdzie koszty wdrożenia i obsługi technicznej urządzeń aktywnych są bardzo wysokie. 

Drugi sposób komunikacji, bezpośredni, jest bardziej odpowiedni do niskonakładowej komunikacji krótkiego zasięgu, np. dla elektroniki noszonej oraz inteligentnych urządzeń domowych, które same mogą być wykorzystywane do przekazywanie energii. 

Hybrydowe podejście umożliwia z kolei programistom większą liczbę zastosowań wykorzystujących system łączności Zero-Power, w nietypowych sytuacjach.

Oppo zwraca uwagę, że stosowana już pasywna technologia łączności RFID jest obarczona wieloma problemami, takimi jak: niewielki zasięg, niska wydajność czy bardzo mała pojemność. W przeciwieństwie do RFID urządzenia wyposażone w technologię Zero-Power mogą gromadzić energię z sygnałów radiowych z otoczenia, np. nadajników TV i radiowych (FM), nadajników sieci komórkowej czy punktów dostępowych WiFi (AP). 

Po zgromadzeniu energii z fal radiowych urządzenie może modulować otaczające je sygnały radiowe własnymi informacjami i przesyłać je na zewnątrz w procesie znanym jako rozpraszanie wsteczne (backscattering communication). 

ZobaczSzybkie ładowanie w końcu bez prowizory? Jest duża szansa
Zobacz: Uniwersalna ładowarka UE to technologiczny staroć. Ekspert krytykuje

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Oppo

Źródło tekstu: Oppo